Mjalti para gjumit ” ilaçi shërues” për trupin tuaj

Mjalti ka një efekt antibakterial që forcon imunitetin, duke ju bërë më të fortë në luftën kundër infeksioneve të shkaktuara nga bakteret, kërpudhat dhe viruset e shumta.

Ndonjëherë ne zgjohemi në mes të natës sepse truri ynë ka nevojë për glikogjen dhe ai stimulon gjëndrat mbiveshkore për të çliruar adrenalinën dhe kortizolin nga trupi.

Për fat të mirë, mjalti përmban glikogjen, kështu që një lugë çaji mjaltë para gjumit do të ndihmojë në sigurimin e një gjumë të mirë.

Presioni i lartë i gjakut është një nga faktorët që kontribuon në sëmundjet e zemrës. Mjalti përmban një antioksidant që është treguar se ul presionin e gjakut, kështu që një lugë mjaltë para gjumit është një mënyrë e thjeshtë për të mbajtur nën kontroll presionin e gjakut.

Trigliceridet janë një lloj yndyre e pranishme në gjak. Nivelet e larta të triglicerideve rrisin rrezikun e diabetit dhe sëmundjeve të zemrës. Mjalti lidhet me reduktimin e triglicerideve në organizëm – i kthen ato në aleatë që pastrojnë gjakun nga yndyrat e panevojshme.

Mjalti ka një efekt antibakterial që forcon imunitetin, duke ju bërë më të fortë në luftën kundër infeksioneve të shkaktuara nga bakteret, kërpudhat dhe viruset e shumta.

Përshpejton metabolizmin duke krijuar një efekt termogjenik. Kjo do të thotë se përmirëson qarkullimin që rrit temperaturën e trupit tuaj, duke ju ndihmuar të digjni yndyrën pa mundim.