Misioni hapësinor, astronauti amerikan kthehet në Tokë me anijen kozmike ruse

Një astronaut amerikan është kthyer në Tokë me anijen kozmike ruse “Soyuz” pas gati një viti të plotë në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor. Gjatë kësaj kohe marrëdhëniet midis dy gjigantëve hapësinorë ranë për shkak të pushtimit rus të Ukrainës.

Kapsula që mbante astronautin e NASA-s Mark Vande Hei dhe kozmonautët rusë, Anton Shkaplerov dhe Pyotr Dubrov, përfundoi me uljen me parashutë në stepën e mbuluar me dëborë të Kazakistanit qendror, disa orë pasi u shkarkua nga ISS.

Për Vande Hei, ai i dha fund një qëndrimi rekord të SHBA-së në hapësirë. Ai ishte në hapësirë ​​për 355 ditë, duke thyer rekordin e mëparshëm prej 340 ditësh të vendosur nga Scott Kelly në vitin 2016.

NASA thotë se të dy vendet po vazhdojnë të bashkëpunojnë në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor, megjithëse kreu i agjencisë ruse sugjeroi që Rusia të braktisë marrëdhëniet me stacionin.

Ai ndau gjithashtu një video që tregon kozmonautët rusë duke braktisur astronautin Vande Hein.

Por në një ceremoni dorëzimi kozmonauti rus i cili komandonte ekuipazhin e fundit kaloi përtej konflikteve ndërkombëtare. Ai tha se njerëzit kanë probleme në Tokë, ndërsa në orbitë ne jemi një ekuipazh.

Pushtimi ka çuar në pasoja në fusha të tjera të bashkëpunimit midis Moskës dhe partnerëve të tjerë ndërkombëtarë në udhëtimet në hapësirë.

Agjencia Evropiane e Hapësirës ka shtyrë një mision pa pilot në Mars sepse mbështetej në një raketë ruse.

Edhe kompania satelitore me bazë në Britani, One Web, anuloi një seri lëshimesh sepse ata gjithashtu mbështeteshin në raketa të prodhuara nga Rusia, duke zhvendosur disa prej tyre në SpaceX me bazë në SHBA.