Ministrja e Jashtme gjermane takohet me kryeministrin grek

Kryediplomatja gjermane, Ministrja e Jashtme Annalena Baerbock, vizitoi refugjatët në një kamp në Greqi të enjten pasi theksoi se BE-ja duhet të bëjë më shumë për të mbështetur Greqinë pasi merret me kalimet e paligjshme të kufirit.

Ministrja e Jashtme, e cila është në një vizitë dy-ditore në Greqi vizitoi një memorial të Holokaustit në Athinë përpara se të ulej me refugjatët në një kamp në perëndim të qytetit.

Në një intervistë, Baerbock e përshkroi Greqinë si një nga partnerët më të ngushtë të Gjermanisë në Evropë, duke thënë se Athina “meriton solidaritetin tonë të plotë” kur iu referua punës madhore të vendit në mbrojtjen e kufijve të jashtëm të BE-së dhe pritjen e refugjatëve.

“Siguria e kufirit të jashtëm të BE-së është një detyrë e përbashkët”, tha Ministrja e Jashtme.

“Në të njëjtën kohë, nuk është një çështje abstrakte që ne duhet të mbrojmë të drejtat e njeriut pa ‘nëse’ dhe ‘por’. Bëhet fjalë për jetë njerëzore, për fatet e burrave, grave dhe fëmijëve.

“Nëse nuk i mbrojmë këtu, ata do të humbasin. Kjo është arsyeja pse unë po promovoj një shpëtim të përbashkët evropian nga deti dhe po refuzoj shtytjet”.

Greqia kap anijet që transportojnë emigrantë dhe azilkërkues që shkojnë në ishujt e saj lindorë nga bregu i afërt i Turqisë. Organizatat e të drejtave të njeriut pretendojnë se vendi kryen dëbime të, gjë të cilën qeveria greke e mohon.

Që nga lehtësimi i kufizimeve të udhëtimit në lidhje me pandeminë COVID-19, kalimet ilegale të kufirit janë rritur, me rritje rekord në Mesdheun Lindor me 125% dhe në Ballkanin Perëndimor me 191%, thotë agjencia e BE-së për mbrojtjen e kufijve Frontex.

Para mbërritjes së saj në Greqi, Baerbock theksoi në një deklaratë: “Shumë gjermanë janë shumë të njohur me Greqinë si destinacion pushimi, por shumë pak e dinë shkallën e fajit që Gjermania mbajti atje gjatë Luftës së Dytë Botërore për mizoritë e kryera nga Pushtimi nazist.”

“Për mua është e rëndësishme të mbaj gjallë kujtimin, sepse është parakusht për një të ardhme të mirë së bashku,” shtoi ajo.

Duke treguar për rritjen e tensioneve midis aleatëve të NATO-s, Greqisë dhe Turqisë, ajo tha se “problemet duhet të zgjidhen përmes bisedimeve, jo përmes përshkallëzimit të tensioneve”, një mesazh që ajo thotë se do t’i transmetohet Ankarasë.

Baerbock u takua me kryeministrin grek, Kyriakos Mitsotakis dhe ministrin e jashtëm, Nikos Dendias.