Ministrin e Jashtëm rus ‘nuk e lënë’ fqinjët të shkojnë në Serbi

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov u detyrua të anulojë një udhëtim të planifikuar në Serbi pasi tre nga fqinjët e saj refuzuan hyrjen në hapësirën e tyre ajrore pas luftës në Ukrainë.

Bullgaria, Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi refuzuan të lejojnë aeroplanin e zotit Lavrov të përdorë hapësirën e tyre ajrore, sipas mediave serbe.

Lavrov do të vizitonte kryeqytetin serb, Beograd, më 6 qershor.

Një burim i Kremlinit konfirmoi lajmin, duke ironizuar: “Diplomacia jonë ende nuk e ka zotëruar teleportimin”.

Lavrov është në mesin e një vargu zyrtarësh të Kremlinit që do të sanksionohen nga perëndimi për pushtimin e Ukrainës. Por Serbia, e cila ka lidhje të ngushta kulturore me Moskën, ka refuzuar të mbajë anën gjatë konfliktit.

Muajin e kaluar, presidenti serb Aleksandër Vuçiç ra dakord për një marrëveshje me Putinin për të lejuar që gazi rus të vazhdojë të rrjedhë në Serbi, ndërsa vendet e tjera evropiane kanë diversifikuar importet e tyre të energjisë.

Moska ka mbështetur më parë Beogradin në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, duke bllokuar pavarësinë e Kosovës.