Milioneri zbulon rregullat si të kurseni para

Çmimet në botë sa po vjen edhe po rriten më tepër, duke filluar nga produktete  ushqimore dhe të gjitha shpenzimet e tjera, kështuqë nuk na mbetet gjë tjetër veç se të kursejmë sa më shumë para.

Një bankier vendas nga Britania e Madhe, Dave Fishëick, filmi autobiografik i të cilit për suksesin dhe si u bë milioner, “Dave’s Bank”, ndan rregullisht këshilla se si të kurseni me sukses para. Kështu edhe këtë herë, ai ndau disa truke dhe këshilla të njohura kursimi:

Nga pak çdo ditë

Në radhë të parë, ai këshilloi të kurseni pak para çdo ditë. Ju mund të zgjidhni sasinë e parave që do të nxirrni ditën e parë, mund të jetë 10 euro, dhe pastaj ta rrisni çdo ditë me të njëjtën shumë. Pra, të nesërmen do të kurseni 20 euro, pastaj 30, 40 e kështu me radhë.

Pazar

Për më tepër, ai këshillon pazaret si një mënyrë tjetër kursimi. Sipas mendimit të tij, çdo qindarkë apo euro që kurseni është një dinar që nuk duhet ta fitoni. Pra, ju mund të bëni pazar për pothuajse çdo gjë, duke përfshirë blerjen e një makine të përdorur.

Mos bëni pazar në këto ditë

Dhe së fundi, një tjetër taktikë interesante kursimi vjen nga Dave. Ai këshillon të mos shpenzoni para nga e hëna në të mërkurë, por të blini gjithçka që ju nevojitet gjatë fundjavës. E premtja, e shtuna dhe e diela janë ditët më të mira për të blerë, tha ky bankier.

Ndani pagën

Kur paguheni, Dave këshillon ta ndajë atë në tre pjesë. Lini mënjanë 50 për qind të të ardhurave tuaja për faturat dhe gjërat thelbësore, 30 për qind për kohën e lirë si daljet apo aktivitete të tjera dhe 20 për qind për kursimet.

Blini gjëra jashtë sezonit

Veshjet jashtë sezonit zakonisht janë me zbritje. Pra, në verë do të gjeni xhaketa më të lira, dhe në dimër rroba banje dhe bluza.