Meta Platforms paralajmëron faqet ukrainase si shënjestër e hakerëve

Pronari i Facebook, Meta Platforms, tha se një grup hakerësh po përdorin faqet e internetit të mediave sociale duke synuar një pjesë të vogël të figurave publike në Ukrainë, duke përfshirë zyrtarë të shquar ushtarakë, politikanë dhe një gazetar.

Meta Platforms tha gjithashtu se kishte hequr veçmas një rrjet prej rreth 40 llogarish, grupesh dhe faqesh të rreme në Facebook dhe Instagram që synonin njerëzit në Ukrainë, për shkelje të rregullave të saj kundër sjelljes së koordinuar joautentike.

Në një postim në blog të hënën, kompania ia atribuoi përpjekjet e hakerëve një grupi të njohur si ‘Ghostwriter’, i cili tha se fitoi me sukses akses në llogaritë e mediave sociale të objektivave.

Ekipi i sigurisë së Meta Platforms tha se kishte marrë hapa për të siguruar llogaritë e synuara dhe kishte bllokuar domenet e phishing të përdorura nga hakerët.

Kompania nuk pranoi të jepte emrat e ndonjë prej objektivave, por tha se kishte paralajmëruar përdoruesit.

Një zëdhënës i Twitter tha se gjithashtu kishte pezulluar shumë llogari dhe bllokuar shpërndarjen e disa linqeve për shkeljen e rregullave të tij kundër manipulimit të platformës dhe spamit.

Kriza në Ukrainë ka parë përshkallëzimin e përplasjeve nga Moska nëpërmjet teknologjisë së madhe. Të premten, Rusia tha se do të kufizonte pjesërisht aksesin në Facebook, ndërsa Twitter tha gjithashtu se shërbimi i tij ishte i kufizuar për disa përdorues rusë të shtunën.