Mënyra tjetër që kanë gjetur emigrantët shqiptarë për të udhëtuar drejt Britanisë

Një investigim i ‘Mail on Sunday’ ka zbuluar së fundmi se emigrantët shqiptarë kanë gjetur një rrugë tjetër për të shkuar në Angli.

Jo më kamion e gomone, por me jahte luksoze.

Një gazetar bgritanik i infiltruar si emigrant kontaktoi trafikantë,të cilët përdornin jahte luksoze për të kaluar emigrantë të paligjshëm përmes Kanalit Anglez.

Një trafikant i ofroi atij një vend në një jaht që largohej nga Belgjika për 17,000 £, ndërsa një tjetër tha se kishte vend ​​në një jaht që nisej nga Franca për 16,000 £.

‘Mail on Sunday’,i referohet një raporti që tregon se katër në dhjetë emigrantë që kalojnë në Kanalin Anglez gjatë kësaj vere, janë me prejardhje shqiptare.

Trafikantët e qenieve njerëzore po përdorin rrjetin social TikTok për të ‘joshur’ emigrantët që të shkojnë në ishull me jahte luksoze dhe mos të rrezikojnë jetën me varka e gomone.

Linku nga media britanike këtu.

*Tibo News