Mbreti Charles shpallet monark, funerali i mbretëreshës më 19 shtator

Funerali shtetëror për Mbretëreshën Elizabeth do të mbahet të hënën, më 19 shtator, thanë zyrtarët mbretërorë, pasi djali i saj Charles u shpall zyrtarisht mbreti i ri i Britanisë në një ceremoni shumëngjyrëshe të ngarkuar me spektakël dhe që daton shekuj më parë.

Vdekja e monarkes 96-vjeçare ka shkaktuar lot, trishtim dhe homazhe të ngrohta, jo vetëm nga familja e ngushtë e mbretëreshës dhe shumë britanikë, por edhe nga e gjithë bota, duke reflektuar praninë e saj në skenën botërore për 70 vjet.

“Ne të gjithë menduam se ajo ishte e pathyeshme,” tha nipi i saj Princi William, tani trashëgimtar i fronit.

“Ka qenë surreale,” tha ai gjatë një shëtitjeje jashtë kështjellës Windsor ku ai dhe gruaja e tij Kate u shfaqën nga afër në publik për herë të parë në dy vjet me vëllain e tij më të vogël Harry dhe gruan e tij Meghan, një shenjë që vdekja e Elizabeth mund të ndihmojë në shërimin e një përçarjeje mes djemve të Charles.

Arkivoli i Elizabeth, i mbuluar me standardin mbretëror të Skocisë dhe me një kurorë me lule në majë, ka qenë i shtrirë në sallën e balloit të Kalasë Balmoral, shtëpia e saj verore në Skoci, ku ajo vdiq paqësisht të enjten. Të dielën u drejtua për në kryeqytetin e Skocisë, Edinburg, gjatë një udhëtimi gjashtë orësh ku i lejoi njerëzit të bëjnë nderimet e tyre.

Arkivoli do të dërgohet në Londër të martën, ku do të qëndrojë në Buckingham Palace përpara se të dërgohet në Westminster Hall për të qëndruar në gjendje deri në funeralin në Westminster Abbey në orën 11:00 më 19 shtator.

Vdekja e Elizabeth, monarkes më jetëgjatë të Britanisë, ka nxitur një shpërthim emocioneshCharles  në mbarë globin. Ndërtesat dhe monumentet në Evropë, Amerikë dhe Afrikë janë ndriçuar në ngjyrën e kuqe, të bardhë dhe blu të flamurit të Mbretërisë së Bashkuar.

Charles, 73, menjëherë pasoi nënën e tij, por Këshilli i Aderimit u mblodh në St James, pallati mbretëror më i vjetër në Mbretërinë e Bashkuar i ndërtuar për Henry VIII në vitet 1530, për ta shpallur atë si mbret të shtunën.

Këshilli i formuar nga Këshilltarët Privatë, roli shekullor i të cilëve ka qenë këshillimi i monarkut, përfshinte djalin dhe trashëgimtarin e tij William, gruan Camilla dhe kryeministren e re të Britanisë, Liz Truss, e cila nënshkroi shpalljen e pranimit të tij.

Gjashtë ish-kryeministra, peshkopë të lartë dhe një grup politikanësh thirrën “Zoti ruaj Mbretin” ndërsa shpallja u miratua.

“Unë jam thellësisht i vetëdijshëm për këtë trashëgimi të madhe dhe për detyrat dhe përgjegjësitë e rënda të Sovranitetit që tani më kanë kaluar mua,” tha Charles. “Unë do të përpiqem të ndjek shembullin frymëzues që më kanë dhënë.”

Më vonë, në Galerinë e Shpalljes, një ballkon mbi Oborrin e Friary of St James’s Palace, Mbreti i Armëve, David White, i shoqëruar nga të tjerë me veshje heraldike ari dhe të kuqe, lexoi Proklamatën kryesore, ndërsa tingëllonin boritë.

Ushtarët me uniforma tradicionale të kuqe flakë bërtisnin “hip, hip, hurrah”, tre brohoritje për mbretin.

 

*TiboNews