Mbretëresha Elizabeta II mbush 96 vjeç

Zyrtarët mbretërorë publikuan një fotografi të mbretëreshës me dy ponit e saj, ndërsa anëtarët e familjes mbretërore e uruan atë.

Nipi i saj Princi William dhe gruaja e tij Kate e quajtën atë “një frymëzim për shumë njerëz në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, Commonwealth dhe botën”.

Në kryeqytetin britanik, 62 fishekë do të qëllohen më vonë nga Kulla e Londrës dhe 42 në Hyde Park, ku një grup ushtarak do të luajë gjithashtu kwngwn “Happy Birthday”.

Tradita mbretërore që nga shekulli i 18-të ka parë gjithashtu që monarku të ketë një ditëlindje të dytë, zyrtare, që zakonisht festohet në mot të ngrohtë në qershor.

Ditëlindja zyrtare e këtij viti përkon me katër ditë ngjarje publike nga 2 deri më 5 qershor për të shënuar 70 vjetorin e mbretëreshës në fron, duke thyer rekordin.

Asnjë angazhim zyrtar nuk është planifikuar të enjten dhe mbretëresha po kalon kohë në vilën e bashkëshortit të saj të ndjerë, Princit Philip, në pronat e saj në Sandringham, ku ai jetoi pasi u tërhoq nga jeta publike në 2017.

Udhëtimi po shihet si një “hap pozitiv”, duke pasur parasysh problemet e fundit shëndetësore të mbretëreshës, raportuan mediat britanike.

Që nga një qëndrim i paplanifikuar gjatë natës në spital tetorin e kaluar, ajo ka reduktuar masivisht daljet publike me urdhër të mjekut.

Një ankesë e shpinës dhe vështirësitë në këmbë dhe në ecje e kanë bërë atë të anulojë një sërë angazhimesh, duke përfshirë ngjarjet e fundit të kishës për të shënuar Pashkët.

Një periudhë e Covid-19 në shkurt e la atë “shumë të lodhur dhe të rraskapitur”, pranoi ajo në fillim të këtij muaji.

Por vëllai i William, Princi Harry, i tha transmetuesit amerikan NBC në një intervistë të transmetuar të mërkurën se ajo ishte “në formë të shkëlqyer” kur ai e pa javën e kaluar.

Mbretëresha u pa për herë të fundit në publik në Westminster Abbey në qendër të Londrës më 29 mars në një shërbim përkujtimor për Princin Philip, i cili vdiq vitin e kaluar në moshën 99-vjeçare.

Tërheqja e detyrueshme e mbretëreshës nga jeta publike në vitin e saj të jubileut të Platinit ka rritur vëmendjen për vazhdimësinë dhe të ardhmen e monarkisë.

Djali dhe trashëgimtari i saj i madh, Princi Charles, ka marrë më shumë nga përgjegjësitë e nënës së tij në përgatitje për të marrë fronin.

Popullariteti i tij është rritur vitet e fundit, sipas një sondazhi të Ipsos.

Por vlerësimi i tij i pëlqimit prej 43% është ende shumë prapa atij të nënës së tij (69%), djalit të tij të madh Princit William (64%) dhe nuses së tij Kate Middleton (60%).

Rreth 42% e të anketuarve thanë gjithashtu se besonin se Charles, 73 vjeç, duhet të tërhiqej për William, i cili mbush 40 vjeç në qershor.

Përveç pyetjeve në lidhje me shëndetin e mbretëreshës dhe trashëgiminë, familja mbretërore rrallëherë kanë qenë jashtë vëmendjes së mediave për shkak të një sërë skandalesh.

Muajin e kaluar pati polemika pasi djali i dytë i turpëruar i mbretëreshës Princi Andrew e mbështeti atë në shërbimin përkujtimor të Princit Philip.

Në shkurt, ai zgjidhi një kërkesë civile në SHBA për sulm seksual që më parë e kishte parë atë të zhveshur nga titujt e nderit mbretëror ushtarak dhe rolet bamirëse.

Thuhet se pallati po përgatitet për zbulime të reja rreth jetës mbretërore nga Harry, i cili do të publikojë kujtimet e tij më vonë këtë vit.

Ish-kapiteni i ushtrisë britanike u largua nga linja e frontit mbretëror vitin e kaluar dhe u transferua në Kaliforni me gruan e tij amerikane Meghan Markle.

Nga atje, çifti akuzoi familjen mbretërore për racizëm, ndërsa Harry pretendoi se babai i tij Charles dhe vëllai i tij William ishin “të bllokuar” brenda sistemit të monarkisë britanike.

E ardhmja e shtrirjes globale të familjes mbretërore është gjithashtu larg të qenit e sigurt.

Mbretëresha është kreu i shtetit të Britanisë dhe 14 vendeve të tjera të Commonwealth në mbarë botën.

Por Barbados u bë një republikë vitin e kaluar dhe një numër vendesh të tjera të Karaibeve, përfshirë Xhamajkën, kanë treguar që atëherë se duan të ndjekin shembullin.

 

*Përkthyer dhe përshtatur nga TiboNews