Maroku, vendi i parë afrikan që kap gjysmëfinalen e Botërorit

Maroku bëhet përfaqësuesja e parë nga Afrika që mbërrin në gjysmëfinalet e Botërorit.

Për këtë skuadër duket se ishte sukses edhe pjesëmarrja në çerekfinale, pasi më parë kishte shkuar deri në fazën e 1/8.

Ekipi maroken kaloi në një grup ku favoritë për të shkuar më tej ishin Belgjika dhe Kroacia dhe pa humbur asnjë sfidë.

Në ndeshjet me eliminim direkt mundi Spanjën dhe Portugalinë.

*Tibo News