AlbanianEnglish

Macron viziton bazë ushtarake të NATO-s në Rumani

Presidenti Emmanuel Macron shprehu një reagim më të ashpër ndaj Rusisë të mërkurën pasi vizitoi trupat franceze dhe aleate në një bazë të NATO-s në Rumani, duke kërkuar të qetësojë shqetësimet në Ukrainë dhe midis disa aleatëve evropianë për qëndrimin e tij të mëparshëm ndaj Moskës.

Macron mbërriti në Rumani të martën për një udhëtim tre-ditor në krahun jugor të NATO-s, përfshirë Moldavinë, përpara se të shkonte në Kiev të enjten për një vizitë me kancelarin gjerman Olaf Scholz dhe kryeministrin italian Mario Draghi, thanë burimet diplomatike.

You don't have permission to register