Lufta për pushtet në Libi, 32 viktima e 159 të plagosur

Makinat e djegura dhe ndërtesat e djegura nga plumbat shkatërruan kryeqytetin e Libisë të dielën ndërsa dyqanet u hapën dhe njerëzit pastruan xhamat e thyer dhe mbeturinat e tjera, një ditë pas luftimeve më të ashpra atje në dy vjet, sipas Ministrisë së Shëndetësisë të vendit, duke vrarë 32 njerëz dhe plagosur 159.

Betejat u ndezën në të gjithë qytetin të shtunën, ndërsa forcat e lidhura me administratën e mbështetur nga parlamenti të Fathi Bashagha nuk arritën të merrnin kontrollin e kryeqytetit dhe të rrëzonin qeverinë e Abdulhamid al-Dbeibah me bazë në Tripoli.

Përplasjet shpërthyen dhe përfunduan papritur, por luftimet kanë ngritur frikën e një konflikti më të gjerë mbi bllokimin politik.

Përpjekja e Bashaghës të shtunën për të marrë drejtimin e Tripolit ishte përpjekja e tij e dytë e tillë që nga maji.

Perspektivat e tij për të pushtuar qytetin duken të dështuara për momentin, por nuk ka asnjë shenjë të një kompromisi më të gjerë politik apo diplomatik për t’i dhënë fund luftës për pushtet në vend.

Kompanitë e linjave ajrore thanë herët të dielën se fluturimet po funksiononin normalisht në aeroportin Mitiga të Tripolit, një shenjë se situata e sigurisë ishte lehtësuar për momentin.

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres bëri thirrje për një fund të menjëhershëm të dhunës dhe për dialog të vërtetë për të kapërcyer ngërçin politik të Libisë.

Dështimi i Bashagha për të rrëzuar Dbeibah tregoi se pavarësisht një periudhe riorganizimi midis fraksioneve të armatosura brenda dhe përreth kryeqytetit, qeveria e Tripolit mund të llogarisë ende në një koalicion ushtarak të aftë për të luftuar armiqtë e saj.

Libia ka pasur pak paqe që nga kryengritja e vitit 2011 e mbështetur nga NATO që rrëzoi autokratin e gjatë Muammar Gaddafi, duke e ndarë vendin në vitin 2014 midis fraksioneve rivale lindore dhe perëndimore dhe duke zvarritur fuqitë rajonale.

 

*TiboNews