Lufta në Ukrainë: Kolona ruse rivendoset pranë Kievit

Imazhet satelitore të marra nga një firmë amerikane të një autokolone të madhe ushtarake ruse pranë kryeqytetit të Ukrainës, Kiev, tregojnë se ajo është shpërndarë dhe ripozicionuar .

Kolona u pa për herë të fundit pranë aeroportit Antonov, në veri-perëndim të Kievit dhe lëvizja e saj mund të sinjalizojë një shtytje drejt qytetit.

Firma që bëri fotot, Maxar Technologies, tha se pjesë të kolonës ishin nga ushtritë që kanë sulmuar qytetet përreth.

Pjesët e tjera janë tashmë në veri, me artileri tani në pozicionet e qitjes.

Rivendosja e dukshme erdhi pasi forcat ruse në Ukrainë filluan të sulmojnë objektiva të reja në zona të ndryshme të vendit:

Një fushë ajrore dhe një fabrikë e motorëve të avionëve u shënjestruan në Lutsk, në veri-perëndim.

Sipas zyrtarëve rusë të mbrojtjes, shpërthimet goditën gjithashtu fushat ajrore në Ivano-Frankivsk, në jug-perëndim.

Në Dnipro, një bastion i madh në Ukrainën qendrore lindore, një person u raportua i vdekur nga sulmet ajrore.