Lufta në Ukrainë: Çfarë po ndodh aktualisht?

Moska dhe Kievi shkëmbejnë akuza për bomba në burg

Rusia dhe Ukraina akuzuan njëra-tjetrën të premten për bombardimin e një burgu në Ukrainën lindore të kontrolluar nga separatistët, i cili vrau shumë të burgosur lufte ukrainas.

Ministria ruse e mbrojtjes tha se forcat ukrainase “qëlluan në burgun ku mbahen anëtarët e batalionit Azov, duke përdorur predha amerikane nga sistemi Himars”.

Raportohet se të paktën 40 të burgosur ukrainas u vranë dhe 84 të tjerë u plagosën në sulmin në burgun Olenivka, ndërsa autoritetet separatiste pro-ruse në rajonin e Donetsk thanë se numri i të vdekurve ishte 53.

Ushtria ukrainase thotë se “kurrë nuk ka kryer” sulme ndaj infrastrukturës civile ose robërve të luftës.

Fabrika e çelikut Azov u bë e njohur për qëndresën kundër trupave ruse në Mariupol, në Ukrainën juglindore.

Pas tre javësh të gjata rrethimi të pamëshirshëm, rreth 2500 luftëtarë ukrainas u dorëzuan në maj. Ata u burgosën në Olenivka, sipas Rusisë.

“Ky provokim i egër ka për qëllim të trembë ushtarët ukrainas dhe t’i shkëpusë ata të dorëzohen,” tha Ministria e Mbrojtjes ruse.

Ukraina mohoi të ketë shënjestruar infrastrukturën civile ose të burgosurit e luftës, duke theksuar se ushtria e saj “i përmbahet plotësisht parimeve dhe standardeve të së drejtës ndërkombëtare humanitare”.

 

Zelenskyy mbikëqyr eksportet e para të grurit

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka vizituar një port në Ukrainën jugore për të mbikëqyrur ngarkimin e grurit për eksport në një anije turke, pas një marrëveshjeje me Rusinë të ndërmjetësuar nga OKB-ja dhe Turqia.

“Anija e parë është duke u ngarkuar që nga fillimi i luftës. Kjo është një anije turke,” tha Zelenskyy, sipas një deklarate nga presidenca.

Në pamjet video nga porti Chornomorsk të publikuara nga presidenca, dallohej Zelenskyy përpara një anijeje të quajtur Polarnet.

Në deklaratë u tha se eksportet mund të fillojnë në “ditët e ardhshme” sipas planit që synon të sjellë miliona tonë drithë ukrainas të bllokuar nga bllokada detare e Rusisë në tregjet botërore.

“Pala jonë është plotësisht e përgatitur. Ne i dërguam të gjitha sinjalet partnerëve tanë, OKB-së dhe Turqisë dhe ushtria jonë garanton situatën e sigurisë,” tha udhëheqësi ukrainas.

“Ministrja e infrastrukturës është në kontakt të drejtpërdrejtë me palën turke dhe OKB-në. Ne presim një sinjal prej tyre se mund të fillojmë.”

Zelenskyy tha se eksportet e grurit do të fillojnë me disa anije që ishin ngarkuar tashmë kur Rusia pushtoi në shkurt, por të paaftë për të nisur lundrimin për shkak të shpërthimit të konfliktit.

Marrëveshja për të hequr bllokadën e Rusisë, e para që përfshin dy palët ndërluftuese që nga fillimi i pushtimit, synon të zbusë një krizë globale ushqimore që ka parë rritje të çmimeve në disa nga vendet më të varfra të botës.

Ukraina, një nga eksportuesit më të mëdhenj në botë të drithërave para luftës, thotë se synon të eksportojë rreth 20 milionë tonë prodhime, me vlerë rreth 10 miliardë dollarë, sipas planit.

 

Kompensimi për ushtarët rusë është i pakapshëm, pavarësisht premtimit të Putinit

Ushtarët rusë të gjymtuar, përfshirë të plagosurit rëndë, po luftojnë për të marrë kompensim, pavarësisht premtimeve të liderit rus se ata mund të kërkojnë mijëra dollarë.

Menjëherë pasi Rusia pushtoi Ukrainën, Presidenti Vladimir Putin tha se burrat e plagosur mund të kërkojnë kompensim prej tre milionë rubla, ekuivalente me 50,000 dollarë ose shumën që një punëtor mesatar rus do të fitonte në katër vjet.

Megjithatë, me rritjen e numrit të ushtarakëve të plagosur, shumë e kanë të vështirë të marrin atë që u premtua nga shteti rus.

Kjo bazohet në intervistat me katër persona të plagosur të shërbimit rus, një të afërm të një ushtari të plagosur, dy persona të përfshirë në grupet e avokimit që përfaqësojnë ushtarë dhe një avokat.

“Është detyra jonë të mbështesim familjet e shokëve tanë të luftës të rënë dhe të plagosur”, tha Putin në fillim të marsit.

Maxim Grebenyuk, një avokat që drejton një organizatë avokimi me bazë në Moskë të quajtur Ombudsman Ushtarak që ofron këshilla ligjore për personelin e shërbimit në mosmarrëveshjet me punëdhënësin e tyre, tha se ai ka marrë qindra kërkesa për ndihmë nga ushtarakët e plagosur që ndjekin pagesat.

“Ka njëfarë tensioni social mes personelit ushtarak” ndaj autoriteteve në lidhje me këto pagesa, tha ai.

 

Blinken bëri një diskutim ‘të sinqertë’ me Lavrov për të burgosurit amerikanë

Diplomati i lartë amerikan Antony Blinken tha të premten se kishte një diskutim “të sinqertë” me homologun e tij rus Sergey Lavrov, në lidhje me ofertën e vendit të tij për të shkëmbyer amerikanët e ndaluar në Rusi me të burgosur rusë.

“Kemi pasur një diskutim të sinqertë dhe të drejtpërdrejtë”, tha Sekretari Amerikan i Shtetit gjatë një konference për shtyp. “I bëra thirrje Kremlinit që të pranojë ofertën e madhe që i kemi bërë”.

Kjo është biseda e parë e drejtpërdrejtë mes tyre që nga fillimi i luftës në Ukrainë.

Kreu i diplomacisë amerikane njoftoi të mërkurën se ai kishte në plan të kontaktonte homologun e tij rus në një përpjekje për të siguruar lirinë e basketbollistes Brittney Griner dhe ish-ushtarit Paul Whelan.

Ata do të shkëmbeheshin me Viktor Bout, një tregtar rus armësh i burgosur në SHBA.

Blinken nuk pranoi të përshkruante reagimin e Lavrov ndaj përpjekjes së SHBA-ve për negociata.

“Nuk mund t’ju them nëse mendoj se gjërat janë pak a shumë të mundshme,” tha ai. “Por ishte e rëndësishme që ai ta dëgjonte ofertën drejtpërdrejt.”

Rusia tregoi se të dy ministrat kishin “këmbyer mendimet e tyre për problemin e marrëdhënieve dypalëshe, të cilat duhet të normalizohen”.

“Për një shkëmbim të mundshëm të të burgosurve rusë dhe amerikanë, pala ruse insistoi në kthimin në regjimin e dialogut profesional, pa spekulime mediatike, brenda kornizës së diplomacisë diskrete, thuhet në një deklaratë.

 

Maqedonia e Veriut i dhuron tanke Ukrainës në përpjekje për modernizim

Maqedonia e Veriut ka thënë se do t’i dhurojë Ukrainës një numër të papërcaktuar tankesh të epokës sovjetike, ndërsa ajo kërkon të modernizojë ushtrinë e saj, tha të premten ministria e saj e mbrojtjes.

Në një deklaratë, ministria tha se Ukraina do të marrë tanke që i përkasin batalionit të tankeve të vendit të Ballkanit Perëndimor, i cili është në proces përmirësimi për të përmbushur standardet e NATO-s.

“Duke marrë parasysh këtë situatë dhe kërkesat e ministrisë së mbrojtjes së Ukrainës, qeveria ka vendosur që një sasi e caktuar e këtyre kapaciteteve do t’i dhurohet Ukrainës, në përputhje me nevojat e saj”, thuhet në deklaratë.

Ministria nuk specifikoi numrin e tankeve, por tha se ato i përkisnin të ashtuquajturës gjeneratën e tretë të tankeve kryesore të betejës nga vitet 1970 dhe 1980.

Këto kanë forca të blinduara të përbëra dhe sisteme kontrolli të qitjes të stabilizuara me kompjuter.

Maqedonia e Veriut, një ish-republikë jugosllave, është anëtare e NATO-s dhe kandidate për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian.

Ajo, si vendet e tjera perëndimore, ka dhuruar tashmë pajisje ushtarake në Ukrainë që nga pushtimi rus në shkurt.

 

*TiboNews