Lloji i pushimeve që nuk mund të refuzoni

Pavarësisht se jemi mësuar që këtë periudhë ta quajmë periudhë pushimesh, ne e dimë se çdo stinë mund të jetë e përshtatshme për pushime.

Ndryshe nga destinacionet e zakonshme, ne do t’ju tregojmë shkretëtirat që nuk duhet t’i humbisni në asnjë mënyrë.

 

  • Dar Ahlam’, Marok

Është ndjenja e thellë e paqes që është më e dukshme në Dar Ahlam.

Me përjashtim të bilbilit të herëpashershëm të erës nëpër gjethe, gjithçka është e heshtur.

I përmbytur nga rrezet e diellit gjatë ditës dhe i ndezur nga fenerët vezullues vjen muzgu, ky vend qëndron si xhevahir në majë të shkretëtirës marokene dhe ka tërhequr kërkuesit e qetësisë për dekada. Përtej perimetrit, dunat dhe grykat e larta thërrasin, por magjitë e ndezura nga nxehtësia këtu kalohen më së miri pranë pishinës me ton nefriti.

 

  • ’Three Camel Lodge’, Mongolia

Duke u përkulur përgjatë shtigjeve të pluhurosura, pemëve të ngurtësuara do të shihni shtëllungat e ngushta të tymit që lëvizin drejt qiellit përpara se të shfaqet kjo strehë e mrekullueshme në shkretëtirë. Në këto anë, pak ka ndryshuar në shekuj dhe pak vende në planet janë me kaq mister.

Nën qiejt e kthjellët, koha shpaloset në një sekuencë aventurash frymëzuese, përleshje përgjatë dunave Khongoryn Els që ndryshojnë formën, gërmojnë fosile nën syrin vigjilent të paleontologëve dhe ecën nëpër luginën befasuese të gjelbër Yol.

Kthehu në bazë, sobat me djegie druri largojnë të ftohtin e natës.

 

  • ‘Awasi Atacama’, Kili

I ngërthyer mes Paqësorit dhe Andeve në veriun e thatë të Kilit, ka një bukuri të mprehtë surreale që mund të gjendet në Atacama.

Petroglifet shekullore derdhen në lugina gjarpëruese dhe vullkane fryrëse shfaqen mbi krateret e djegura nga dielli.

Awasi Atacama përbën pikën më të shkëlqyer të kërcimit, duke u mbështetur në të kaluarën para-inkase të shkretëtirës me banesat e saj të lezetshme prej qerpiçi.

Ju mund të kaloni mbrëmjen pranë zjarrit.