Lituania pret kancelarin Scholz, thirrje për ndihmë ushtarake për Ukrainën

Presidenti i Lituanisë Gitanas Nauseda i kërkoi kancelarit gjerman Olaf Scholz të furnizojë Ukrainën me tanke luftarake, duke shtuar se Gjermania duhet të përshpejtojë dërgimin e armëve në Kiev.

Diskutimi ndodhi këtë të martë kur kancelari gjerman Olaf Scholz u prit në Pallatin Presidencial gjatë një vizite zyrtare në Vilnius.

Gjermania njoftoi dërgimin e saj të parë të armëve të rënda në Ukrainë për ta ndihmuar atë të shmangë sulmet ruse, pas javësh presioni brenda dhe jashtë vendit për ta bërë këtë mes konfuzionit mbi qëndrimin e saj.