Lista e plotë e fituesve të “BET 2022”

Këtë vit u zhvillua sërish ceremonia e çmimeve BET, për të bërë nderimin e muzikës, televizionit, filmit dhe sportit.

Kjo shfaqje u mbajt në Teatrin Microsoft në Los Anxhelos dhe u organizua nga aktorja e njohur, e nominuar përçmimin Oscar dhe fituese e Golden Globe, Taraji P .Henson, për të dytin vit radhazi.

Ky vit ishte i mbushur me shumë energji, emocion dhe argëtim.

Doja Cat mbretëroi me gjashtë nominime, Ari Lennox dhe Drake mbajtën vendin e dytë me nga katër nominime.

Baby Keem, Silk Sonic, Chlöe, Future, H.E.R., Jazmine Sullivan, Kanye West, Kendrick Lamar, Lil Baby, Mary J. Blige dhe Tems, të gjithë këta u renditën në vendin e tretë përsa i përket nominimeve, me nga tre secili.

 

 • ARTISTJA MË E MIRË FEMËR R&B/POP

Ari Lennox

Chlöe

Doja Cat

H.E.R.

Jazmine Sullivan 

Mary J. Blige

Summer Walker

 

 • ARTISTI MË I MIRË MASHKULL R&B/POP

Blxst

Chris Brown

Givēon

Lucky Daye

The Weeknd 

Wizkid

Yung Bleu

 

 • GRUPI MË I MIRË

Bruno Mars, Anderson .Paak, Silk Sonic

Chlöe x Halle

City Girls

Lil Baby & Lil Durk

Migos

Young Dolph & Key Glock

 

 • BASHKËPUNIMI MË I MIRË

“Essence” – wizkid Feat. Justin Bieber & Tems 

Every Chance I Get – dj Khaled Feat. Lil Baby & Lil Durk

Family – Tiesbaby Keem & Kendrick Lamar

Kiss Me More – doja Cat Feat. Sza

Way 2 Sexy – drake Feat. Future & Young Thug

Whole Lotta Money (Remix) – bia Feat. Nicki Minaj

 

 • ARTISTJA MË E MIRË FEMËR HIP HOP

Cardi B

Doja Cat

Latto

Megan Thee Stallion 

Nicki Minaj

Saweetie

 

 • ARTISTI MË I MIRË MASHKULL HIP HOP ARTIST

Drake

Future

Cole

Jack Harlow

Kanye West

Kendrick Lamar 

Lil Baby

 

 • VIDEOJA E VITIT

“Family”  – Tiesbaby Keem & Kendrick Lamar

“Have Mercy” – Chlöe

“Kiss Me More” – Doja Cat featuring Sza

“Pressure” – Ari Lennox

“Smokin’ Out The Window” – Bruno Mars, Anderson .Paak, Silk Sonic

“Way 2 Sexy” – Drake featuring Future & Young Thug

 

 • ARTISTI I RI MË I MIRË

Baby Keem

Benny The Butcher

Latto 

Muni Long

Tems

Yung Bleu

 

 • ALBUMI I VITIT

An Evening With Silk Sonic – Bruno Mars, Anderson .Paak, Silk Sonic 

Back Of My Mind – H.E.R

Call Me If You Get Lost – Tyler, The Creator

Certified Lover Boy – Drake

Donda – Kanye West

Heaux Tales, Mo’ Tales: The Deluxe – Jazmine Sullivan

Planet Her – Doja Cat

 

 • AKTI MË I MIRË NDËRKOMBËTAR

Dave (UK)

Dinos (France)

Fally Ipupa (DRC)

Fireboy Dml (Nigeria)

Little Simz (UK)

Ludmilla (Brazil)

Major League Djz (South Africa)

Tayc (France)

Tems (Nigeria) 

 

 • FILMI MË I MIRË

Candyman

King Richard 

Respect

Space Jam: A New Legacy

Summer Of Soul

The Harder They Fall

 

 • AKTORI MË I MIRË

Adrian Holmes – Bel Air

Anthony Anderson – Black-ish

Damson Idris – Snowfall

Denzel Washington – The Tragedy Of Macbeth

Forest Whitaker – Respect | Godfather Of Harlem

Jabari Banks – Bel Air

Sterling K. Broën – This Is Us

Will Smith – King Richard 

 

 • AKTORJA MË E MIRË

Aunjanue Ellis – King Richard

Coco Jones – Bel Air

Issa Rae – Insecure

Jennifer Hudson – Respect

Mary J. Blige – Power Book Ii: Ghost

Queen Latifah – The Equalizer

Quinta Brunson – Abbott Elementary

Regina King – The Harder They Fall

Zendaya – Euphoria | Spider-Man: No Way Home