AlbanianEnglish

Linjat ajrore “hasin probleme” për shkak të Kinës

Në pragun e Vitit të Ri kinez aeroportet janë  plot gjallëri teksa njerëzit udhëtojnë drejt shtëpisë për festa.

Gjithashtu terminalet ndërkombëtare janë më të ngarkuara, pasi Kina po rihapet për udhëtarët nga jashtë.

Faqja e rezervimit Expedia thotë se kërkimet për fluturime në Kinë u dyfishuan pasi u njoftua rihapja, por ekspertët e industrisë nuk janë aq të sigurt se transportuesit perëndimorë do të shohin përfitime të shpejta.

Shtimi i fluturimeve të reja në vend kërkon miratim rregullator, i cili mund të jetë i ngadalshëm për të ardhur në një kohë tensionesh SHBA-Kinë.

Tani për tani, United Airlines mund të fluturojë vetëm katër herë në javë nga SHBA në Kinën kontinentale.

Në janar 2019, ajo operonte 584 shërbime në vend.

Analistët thonë se transportuesit amerikanë dhe evropianë mund t’i japin përparësi rrugëve fitimprurëse transatlantike për avionët e tyre të mëdhenj.

Kjo mund të mos lërë mjaftueshëm për të rritur fluturimet në Kinë.

Ata gjithashtu përballen me një disavantazh ndaj rivalëve kinezë, të cilët janë ende të lirë të përdorin hapësirën ajrore ruse.

Kjo u lejon atyre të kursejnë orë të tëra nga disa rrugë, duke kursyer para dhe kohë.

Tani për tani që i gjithë kapaciteti mbetet i shkurtër nga kërkesa – me efekte të parashikueshme në çmimet e biletave.

Firma e të dhënave ForwardKeys thotë se biletat e fluturimit nga Kina tani janë 160% më të larta në nivelet para krizës shëndetësore.

*TiboNews

You don't have permission to register