Ky qytet është votuar si destinacioni më i mirë i Evropës për 2024-ën

Nëse dëshironi të udhëtoni diku me diell dhe të ngrohtë këtë pranverë, por nuk dëshironi të largoheni shumë nga Evropa, ky qytet spanjoll për të cilin keni dëgjuar patjetër duhet të jetë në krye të listës suaj.

Qyteti mbretëror është një vend i njohur pranë bregut që ofron pamje të lumtur, mot të ngrohtë dhe rrezet e diellit. Padyshim që po flasim për Marbella.

Vendndodhja jashtëzakonisht e kërkuar nuk mund t’i mbajë turistët larg. Reputacioni i Marbella-s i paraprin asaj, ndërsa vendndodhja jugore spanjolle është veçanërisht e mirë për lojtarët e golfit dhe blerësit e etur, është gjithashtu i njohur nga vendasit dhe britanikët si një vend për zbavitje, baret dhe ‘shthurjet’. Është gjithashtu një pikë e nxehtë për aristokratët, të famshmit dhe njerëzit e pasur dhe jahtet e tyre luksoze.

Por dielli i Costa del Sol nuk i ka larguar njerëzit siç tregon sondazhi i ri i Time Out. Mbi një milion vizitorë votuan dhe Marbella mundi vende si Firence, Reykjavik dhe Londër.

Parisi, qyteti i dashurisë dhe romancës, i cili aktualisht po përjeton një recesion seksual, nuk përfundoi në top 20. Por pse kaq shumë njerëz, veçanërisht britanikët, janë ende të apasionuar pas një lokacioni kaq të popullarizuar, veçanërisht kur turizmi i tepërt në vende si Venecia dhe Bali ka bërë ankesa për shumë njerëz dhe sjellje të keqe?

Marbella është një destinacion i shkëlqyeshëm për të gjithë. Përveç plazheve dhe marinave mahnitëse, ka edhe një gamë të jashtëzakonshme ushqimi dhe pije, dyqane fantastike, muzeume dhe galeri arti.

Nëse jeni pas një pushimi klasik spanjoll, me pak më shumë dhunti, atëherë Marbella është një destinacion i domosdoshën. Klima e saj mesdhetare do të thotë që ju mund ta vizitoni pothuajse në çdo kohë të vitit, sezoni i pikut është midis qershorit dhe shtatorit, kur temperaturat do të arrijnë deri në 31°C. Laura sugjeron ta vizitoni në tetor ose nëntor, kur temperaturat janë mesatare, nëse nuk ju pëlqejnë temperaturat e larta.

Marbella ka shumë për të ofruar nëse doni të ‘rrotulloheni në rërë’ pasi të shijoni tapas dhe sangria me shumë pushues të tjerë, por ka edhe shumë më tepër.