Kush shpenzon më shumë para për mallra luksi?

Nga çantat Chanel tek ato Rolex, mallrat e luksit kanë qenë prej kohësh ‘çështje fiksimi’ për konsumatorët në mbarë botën dhe ky trend nuk po tregon ndonjë shenjë ngadalësimi.

Shumë vende kanë parë rritje të shpenzimeve për artikujt e luksit, por një vend tani shquhet si shpenzuesi më i madh në botë për mallrat luksoze për frymë: Koreja e Jugut.

Sipas analistëve nga Morgan Stanley, shpenzimet e Koresë së Jugut për mallra luksoze panë një rritje prej 24% në vitin 2022 në 15.4 miliardë euro ose rreth 300 euro për frymë.

Kjo është shumë më tepër se 46 dhe 234 euro për frymë të shpenzuara nga shtetasit kinezë dhe amerikanë.

Kjo kërkesë e madhe për mallra luksi mund t’i atribuohet një sërë faktorësh, duke përfshirë rritjen e fuqisë blerëse dhe dëshirën për të shfaqur statusin social.

Në shoqërinë koreane, është më e pranueshme shoqërisht të shfaqësh pasuri. Sipas një sondazhi nga McKinsey, vetëm 22% e koreanëve të anketuar besojnë se lulëzimi i mallrave luksoze është me shije të dobët, ndërsa 45% e japonezëve dhe 38% e të anketuarve kinezë ndihen të njëjtë.

Tregu i luksit të Koresë së Jugut është rritur në mënyrë të qëndrueshme vitet e fundit dhe kjo rritje është përshpejtuar nga pandemia Covid-19. Me shumë konsumatorë që zgjedhin të blejnë në internet, markat luksoze kanë parë një rritje të konsiderueshme në shitjet e tregtisë elektronike.

Mania e luksit në Korenë e Jugut është më se e dobishme për markat. Moncler, për shembull, raportoi se të ardhurat e tij në Korenë e Jugut u dyfishuan në tremujorin e dytë të 2022 krahasuar me vitin 2020. Në mënyrë të ngjashme, Richemont Group, i cili zotëron Cartier dhe Van Cleef & Arpels, ndër të tjera, ka parë një rritje të konsiderueshme në shitje në vendin e Azisë Juglindore.

Përveç rritjes së tregut të luksit në Korenë e Jugut, markat e luksit po prekin gjithashtu industrinë masive të argëtimit të vendit për të rritur shitjet e tyre.

Një shembull kryesor i kësaj është emërimi i fundit i yllit të BTS Jimin si ambasador i markës globale për Dior.

Dior njoftoi partneritetin me Jimin përmes rrjeteve sociale muajin e kaluar, duke deklaruar se emërimi i yllit të BTS “forcon” miqësinë e tij me labelin francez dhe “vazhdon një lidhje” me drejtorin artistik të veshjeve për meshkuj, Kim Jones. Kim Jones ka dizajnuar më parë veshje skenike për grupin K-pop, duke forcuar më tej marrëdhëniet mes Dior dhe Jimin.

*Tibo News