AlbanianEnglish

Kush po e mbështet kë? Hollywood i ndarë për sherrin në Oscar

Duket se imazhi që kanë fiksuar të gjithë në natën e ndarjes së çmimeve të Oscar-it të 94-të do të jetë në mënyrë të pashmangshme Will Smith duke dalë në skenë për të goditur Chris Rock si ndëshkim për një shaka me gruan e tij.

Mes raporteve se Akademia mund t’i heqë Smithit Oscarin për aktorin më të mirë, Smith kërkoi një falje shumë më të fortë sesa ajo që kishte mbajtur në fjalimin e tij të pranimit, i cili në mënyrë të veçantë e kishte lënë jashtë Rock.

“Dhuna në të gjitha format e saj është helmuese dhe shkatërruese. Sjellja ime në ndarjen e çmimeve Oscar mbrëmë ishte e papranueshme dhe e pafalshme. Shakatë në kurrizin tim janë pjesë e punës, por një shaka për gjendjen shëndetësore të Jada-s ishte e tepërt për mua dhe reagova emocionalisht. Dëshiroj të të kërkoj falje publike, Chris. Isha jashtë linjës dhe gabova. Jam në siklet dhe veprimet e mia nuk ishin tregues i mashkullit që dua të jem . Nuk ka vend për dhunë në një botë dashurie dhe mirësie.” tha Smith në një deklaratë në Instagram.

Fitorja e Smith u dha për rolin e tij si Richard Williams, babai i Venusit dhe Serenës, në filmin biografik “King Richard”.

Ndërsa vetë Smith tani duket se i vjen keq për shpërthimin e tij të dhunshëm, reagimet në internet dhe në tapetin e kuq ishin të përziera për të mos thënë të paktën.

Ylli i ‘West Side Story’ Paloma Garcia-Lee, e cila ishte në Oscar për të mbështetur Ariana DeBose, tha: “Sinqerisht mendova se më hoqi gëzimin e fitores së mikeshës sime(Ariana DeBose).”

Aktori Kevin Costner gjithashtu nuk e miratoi shpërthimin e Smith, megjithëse ai vërejti se shakaja e Rock-ut për Jada Pinkett-Smith ishte e padëshirueshme.

“Dëgjo, askush nuk duhet ta bëjë këtë”, tha ylli i “Dances with Wolves”.

Fituesi i filmit të shkurtër të animuar më të mirë, Alberto Mieglo tha se fillimisht besonte se momenti do të koreografikohej, por ra dakord me Garcia-Lee që incidenti ishte eklipsi i mbrëmjes.

“Jam i sigurt se ata të dy ndihen…shumë keq dhe nervoz për këtë. Dhe ndoshta eklipsoi të gjithë shfaqjen. Pra, le të përpiqemi ta harrojmë atë,” tha regjisori.

You don't have permission to register