Kush është Marta, e dashura e Silvio Berlusconit 53 vjet më e re që nuk e donin fëmijët e tij

Të hënën, më 12 qershor 2023, Silvio Berlusconi vdiq në moshën 86-vjeçare. Ish-kryeministri italian ishte shtruar në spitalin San Raffaele të Milanos që nga e premtja e kaluar pas një sërë kontrollesh për shkak të leuçemisë kronike.

Gjendja e manjatit italian ishte përkeqësuar muajt e fundit dhe disa anëtarë të familjes së tij kanë qëndruar në spital.

Nuk dihet nëse e dashura e Silvio Berlusconit, Marta Fascina, e cila është 53 vjet më e re se miliarderi i dha lamtumirën e fundit partnerit të saj.

Kush është Marta Fascina?
Berlusconi dhe Fascina e filluan lidhjen e tyre në vitin 2020, pasi fotot e romancës së tyre u zbuluan ndërsa manjati italian ishte i martuar me Francesca Pascale.

Pas skandalit, Berlusconi dhe Fascina filluan lidhjen e tyre dhe ndërtuan një marrëdhënie solide, aq sa më 19 mars 2022 ata festuan një “parti dashurie” por jo një martesë.

Pa vlerë ligjore, të dy e lidhën jetën e tyre së bashku pavarësisht refuzimit të fëmijëve të Berlusconit.

Si u njohën Marta Fascina dhe Silvio Berlusconi?

Marta Antonia Fascina është anëtare e Dhomës së Deputetëve të Italisë dhe i përket partisë Forza Italia, e njëjta parti e krijuar dhe e udhëhequr nga Silvio Berlusconi që nga viti 2013.

E lindur në Kalabri në vitin 1990, ajo u rrit në Napoli dhe studioi letërsi dhe filozofi në Universitetin e Romës.

Pas largimit nga universiteti, ajo punoi si redaktore në Il Giornale deri në vitin 2018, kur bëri hapin drejt politikës në partinë e Berlusconit.

Të dy u takuan gjithashtu përmes një miku të përbashkët, ish-CEO i AC Milan, Adriano Galliani.

Berlusconi ishte, në mënyrë të famshme, presidenti dhe pronari i Milanit, si dhe kryeministri i Italisë.

Në 31 vitet e zotërimit të Milanit, ata fituan 29 trofe, një histori që filloi me kampionatin e parë të ligës në sezonin 1987/88 dhe përfundoi me Superkupën e Italisë 2016.

U raportua nga Forbes në vitin 2012 se Berlusconi ishte njeriu i gjashtë më i pasur i Italisë. Ai kishte një pasuri neto prej 5.9 miliardë dollarë në atë kohë dhe ajo pasuri u rrit në dekadën e fundit të jetës së tij.

Në fakt, është raportuar nga media të shumta se pasuria neto e Silvio Berlusconit është 6.8 miliardë dollarë.