Kryeministrja suedeze Andersson jep dorëheqjen menjëherë pas fitores

Kryeministrja suedeze Magdalena Andersson njoftoi të mërkurën se do të jepte dorëheqjen pasi ekstremi i djathtë fitoi ngushtë zgjedhjet e së dielës.

Nga 349 vendet e parlamentit suedez, opozita e krahut të djathtë do të fitonte 176, pjesërisht falë një rritjeje nga demokratët e ekstremit të djathtë të Suedisë (SD), me mbi 99 përqind të qarqeve të numëruara. Duke folur në një konferencë për shtyp, Andersson, kreu i partisë Social Demokrate, vuri në dukje se ishte një “shumicë e ngushtë, por megjithatë një shumicë.

“Kështu që nesër do të dorëzoj dorëheqjen time si kryeministre dhe përgjegjësia për procesin e vazhdueshëm do t’i shkojë kryetarit,” tha Andersson.

Zgjedhjet e së dielës ishin aq afër sa dhjetëra mijëra vota nga jashtë dhe ato të hedhura paraprakisht duhej të numëroheshin për të vërtetuar rezultatet.

 

‘Ta bëjmë Suedinë të madhe përsëri’

Asnjëherë më parë një qeveri suedeze nuk është mbështetur në mbështetjen e SD-së anti-emigracion dhe nacionaliste, e cila u bë fituesit e mëdhenj të votave, duke fituar më shumë se tre pikë përqindjeje.

Me 20.6 për qind të votave të numëruara deri më tani, partia doli si partia e dytë më e madhe në Suedi pas socialdemokratëve, të cilët kanë dominuar politikën suedeze që nga vitet 1930.

Megjithatë, posti i Kryeministrit sipas të gjitha gjasave do t’i shkojë kreut të Partisë së Moderuar, Ulf Kristersson, pasi kreu i SD Jimmie Akesson nuk është në gjendje të bashkojë të katër partitë për të drejtuar qeverinë.

“Tani filloj punën për formimin e një qeverie të re dhe të fortë”, tha Kristersson në një video të postuar në Facebook. Kristersson, një ish-gjimnast, drejtoi një kthesë të madhe për partinë e tij kur nisi bisedimet eksploruese në vitin 2019 me demokratët suedezë dhe më pas thelloi bashkëpunimin e tyre. Demokristianët dhe në një masë më të vogël liberalët, e ndoqën më vonë shembullin.

Në të njëjtën kohë, mbetet pyetja e mprehtë nëse ekstremit të djathtë do t’i jepen poste në kabinet, gjë që Akesson tha të dielën vonë se ishte “qëllimi i tyre”. Në një postim në Facebook të mërkurën, Akesson falënderoi “miqtë e Suedisë”, në mbarë vendin. “Tani fillon puna për ta bërë Suedinë përsëri të madhe,” tha kreu i partisë.

Demokratët e Suedisë u ngritën nga grupet neo-naziste dhe nga lëvizja “Mbaje Suedinë Suedeze” në fillim të viteve 1990, duke hyrë në parlament në vitin 2010 me 5.7 përqind të votave.

 

*TiboNews