Kryeministrja e re britanike Liz Truss hyn në Downing Street me bashkëshortin

Liz Truss, e bekuar nga Mbretëresha Elizabeth II si kryeministre e Britanisë, mbërriti të martën në Downing Street të përfshirë nga shiu, duke premtuar veprime këtë javë për faturat e energjisë për të ndihmuar britanikët “të dalin nga stuhia” dhe duke plotësuar një kabinet besnik në garën e saj për të zëvendësuar Boris Johnson.

Duke folur nën retë e errëta minuta pasi një shi me bubullima përmbyti shikuesit, zonja Truss u mbështet në motin si një metaforë për sfidat ekonomike me të cilat përballet Britania. Por ajo nuk ofroi detaje të reja se si qeveria planifikoi t’i ndihmonte njerëzit të përballonin inflacionin në rritje dhe kostot e rralla.

“Sado e fortë që mund të jetë kjo stuhi, unë e di që populli britanik është më i fortë,” deklaroi zonja Truss në një fjalim të shkurtër inaugurues drejtuar kombit. “Ne kemi atë që duhet për të trajtuar këto sfida. Sigurisht, nuk do të jetë e lehtë. Por ne mund ta bëjmë. Ne do ta transformojmë Britaninë në një komb aspirues.”

Me disa ekspertë që paralajmërojnë se miliona britanikë mund të përballen me varfëri nga faturat e energjisë që mund të rriten me 80 për qind në tetor dhe të rriten sërish në janar, zonja Truss pritet gjerësisht të autorizojë një ndërhyrje masive të shtetit në tregjet e energjisë. Këto detaje, të cilat mund të përfshijnë kufizimin e çmimeve të energjisë me një kosto për qeverinë prej 100 miliardë dollarë ose më shumë, me sa duket do të publikohen në ditët në vijim.

Tani për tani, zonja Truss ishte e kënaqur duke recituar platformën e saj optimiste të fushatës, me premtimet e saj për tregun e lirë për të ulur taksat, për të “shpërblyer punën e palodhur” dhe për të hequr rregulloret për ta bërë Britaninë një vend për “rritje dhe investime të udhëhequra nga biznesi.”

Ishte një ditë ceremonie solemne e mbushur me një ndjenjë emergjence në rritje, pasi zonja Truss, 47 vjeç, zëvendësoi zyrtarisht zotin Johnson për t’u bërë kryeministrja e katërt e Britanisë në gjashtë vitet e fundit. Më pas ajo u zhyt pothuajse menjëherë në përballjen me krizën më të rëndë ekonomike të vendit në vitet e fundit.

Në mbrëmje, zonja Truss po mbushte kabinetin e saj, duke shpërblyer mbështetësit dhe duke kaluar mbi ata që mbështesnin kundërshtarin e saj, Rishi Sunak, në garën për lidership. Pas një fushate të dalluar nga diversiteti etnik dhe gjinor i kandidatëve të saj, zonja Truss u dha tre postet më prestigjioze në kabinet ministrave jo të bardhë.

Kwasi Kwarteng, prindërit e të cilit emigruan në Britani nga Gana në vitet 1960, u emërua kancelari i Thesarit, posti i dytë më i fuqishëm në qeveri. Suella Braverman, prindërit e së cilës janë me origjinë indiane, u emërua sekretare e shtëpisë dhe James Cleverly, babai i të cilit është britanik dhe nëna e të cilit është nga Sierra Leone, u emërua sekretar i jashtëm, puna e vjetër e zonjës Truss.

Britania ka gjithashtu zëvendëskryeministren e parë femër, Thérèse Coffey, e cila, përveç kësaj, u emërua sekretare e shëndetësisë dhe kujdesit social.

Pavarësisht nga diversiteti, kishte pak shenja se zonja Truss po përdorte emërimet e saj në kabinet për t’u përpjekur të shëronte ndarjet në Partinë Konservatore. Ministrat e lartë që mbështetën zotin Sunak, si z. Raab dhe Grant Shapps, mbetën duarbosh. Zoti Sunak, një ish-kancelar, dorëheqja e të cilit në korrik përshpejtoi rrëzimin e zotit Johnson, më herët tha se nuk do të shërbente në kabinetin e zonjës Truss.

Zonja Truss kishte qenë sekretarja e jashtme e zotit Johnson dhe nuk u nda kurrë me të edhe pse karriera e tij u shpërbë në skandal. Të martën, ajo tha, “Historia do ta shohë atë si një kryeministër me pasoja jashtëzakonisht të mëdha”, duke përmendur faktin se ai e kishte udhëhequr Britaninë nga Bashkimi Evropian, kishte mbikëqyrur një përhapje të shpejtë të vaksinave të koronavirusit dhe kishte mbështetur Ukrainën kundër sulmit rus.

Johnson liroi Downing Street të martën në mëngjes. Në fjalët e tij lavdëruese ai nuk përmendi skandalet që i kushtuan punën, por shprehu një aluzion pakënaqësie për rrëzimin, duke e krahasuar transferimin e pushtetit me dorëzimin e një stafete në një garë stafetë.

 

*TiboNews