AlbanianEnglish

Kryeministri portugez siguron mandatin e tretë qeverisës

Me 98% të votave të numëruara, Partia Socialiste në pushtet e Portugalisë fiton shumicën në zgjedhjet e parakohshme. Fitorja absolute e lejon të shmangë një koalicion në Parlamentin e përçarë.

Kryeministri portugez Antonio Costa arriti fitoren zgjedhjet e përgjithshme të së dielës, duke siguruar mandatin e tretë radhazi me Partinë e tij Socialiste.

“Kjo është një natë e veçantë për mua,” iu tha kryeministri Costa mbështetësve duke shtuar: “Portugezët kanë konfirmuar se duan një qeveri të Partisë Socialiste për katër vitet e ardhshme… ata duan stabilitet, siguri dhe siguri.”

Me pothuajse të gjitha votat, socialistët (PS) kanë fituar 41.7 përqind, përpara Partisë Social Demokrate (PSD) të qendrës së djathtë me 28 përqind.

 

You don't have permission to register