Kryeministri palestinez i dorëzon dorëheqjen presidentit Mahmoud Abbas

Kryeministri palestinez, Mohammad Shtayyeh ka njoftuar dorëheqjen e qeverisë së tij, e cila sundon pjesë të Bregut Perëndimor të pushtuar, për shkak të përshkallëzimit të dhunës në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe luftës në Gaza.

“Vendimi për dorëheqjen erdhi në dritën e përshkallëzimit të paprecedentë në Bregun Perëndimor dhe Jerusalem dhe luftës, gjenocidit dhe urisë në Rripin e Gazës”, tha Shtayyeh, i cili i dorëzoi dorëheqjen presidentit Mahmoud Abbas të hënën, shkruan Al Jazeera.

“Unë shoh se faza tjetër dhe sfidat e saj kërkojnë marrëveshje të reja qeveritare dhe politike që marrin parasysh realitetin e ri në Gaza dhe nevojën për një konsensus palestinezo-palestinez të bazuar në unitetin palestinez dhe shtrirjen e unitetit të autoritetit mbi tokën e Palestinës ”, shtoi ai.

Komentet e Shtayyeh vijnë ndërsa presioni i SHBA-së rritet ndaj Abbasit për të tronditur Autoritetin Palestinez dhe për të filluar punën për një strukturë politike që mund të qeverisë një shtet palestinez pas luftës.