Kreu i OKB-së bën thirrje për ndihmë nga Pakistani

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres bëri thirrje për mbështetje “masive” ndërkombëtare për Pakistanin e shkatërruar nga përmbytjet ndërsa vizitoi vendin të premten, duke e vlerësuar koston e dëmeve të lidhura me përmbytjet në 30 miliardë dollarë.

Shirat rekord të musonit dhe shkrirja e akullnajave në malet veriore kanë shkaktuar përmbytje që kanë rrëmbyer shtëpi, rrugë, shina hekurudhore, ura, bagëti dhe të mbjella, dhe kanë vrarë rreth 1,400 njerëz.

Zona të mëdha të vendit janë përmbytur dhe qindra mijëra janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre. Qeveria thotë se jeta e gati 33 milionë njerëzve është ndërprerë. Si qeveria ashtu edhe Guterres kanë fajësuar ndryshimet klimatike për përmbytjet.

“I bëj thirrje komunitetit ndërkombëtar që Pakistani ka nevojë për mbështetje masive financiare, pasi sipas vlerësimeve fillestare humbjet janë rreth 30 miliardë dollarë”, tha Guterres në një konferencë të përbashkët shtypi në kryeqytetin Islamabad, pas takimit me kryeministrin Shehbaz Sharif.

Sharif tha se “Pakistani ka nevojë për një sasi të pafund financimi” për përpjekjet e tij të ndihmës, duke shtuar se vendi “do të mbetet në telashe për sa kohë që nuk merr ndihmë të mjaftueshme ndërkombëtare”.

Pakistani pret të ulë projeksionin e rritjes së PBB-së për vitin financiar 2022-2023 në 3% nga 5% për shkak të humbjeve, tha ministri i planifikimit Ahsan Iqbal në një konferencë të mëparshme për shtyp.

Kombet e Bashkuara kanë nisur një apel për 160 milionë dollarë ndihmë për të ndihmuar Pakistanin të përballet me katastrofën.

Në korrik dhe gusht, Pakistani regjistroi 391 mm (15.4 inç) reshje – gati 190% më shumë se mesatarja 30-vjeçare. Provinca jugore e Sindh është mbingarkuar, me 466% më shumë shi se mesatarja.

Guterres tha se bota duhet të kuptojë ndikimin e ndryshimit të klimës në vendet me të ardhura të ulëta.

“Është thelbësore që komuniteti ndërkombëtar ta kuptojë këtë, veçanërisht vendet që kanë kontribuar më shumë në ndryshimet klimatike”, tha ai.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka thënë se më shumë se 6.4 milionë njerëz kanë nevojë për mbështetje humanitare në zonat e përmbytura.

Kostoja e pastrimit dhe rindërtimit pas përmbytjeve ka shtuar shqetësimet nëse vendi mund të përballojë të vazhdojë të paguajë borxhet e tij.

 

*TiboNews