Kosovë-Serbi, kush po i hedh benzinë zjarrit?

Gati 25 vjet pas luftës së ashpër në Ballkan që përfundoi me bombardimin e Serbisë nga NATO, në Kosovë ka shpërthyer sërish konflikti etnik.

Tensionet e fundit u ndezën nga zgjedhjet e prillit në katër komuna të veriut të Kosovës – një zonë e Kosovës ku më shumë se 90 për qind e njerëzve identifikohen si serbë. Zgjedhjet u bojkotuan efektivisht nga komuniteti serb, me rezultat që katër kandidatët fitues ishin çuditërisht për ta, nga komuniteti etnik shqiptar.

Vendimi i Kosovës për të vendosur kryetarët e komunave, me ndihmën e policisë, shkaktoi dhunë, duke përfshirë skena të shëmtuara muajin e kaluar, të cilat panë një turmë serbe të sulmonte trupat e NATO-s – një kujtesë e thellë e tensioneve etnike që vazhdojnë në këtë cep të Ballkanit Perëndimor. Këtë javë tre policë kosovarë janë rrëmbyer nga Forcat e Armatosura të Serbisë.

Komuniteti ndërkombëtar po humbet durimin – me shpejtësi.

“Shtetet e Bashkuara dhe BE kanë qenë shumë të qarta për pritshmëritë tona nga të dyja palët,” i tha NatSec Daily Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit GABRIEL ESCOBAR, duke vënë në dukje diskutimet që kanë pasur me presidentin serb ALEKSANDAR VUČIĆ dhe kryeministrin e Kosovës ALBIN KURTI. “Dialogu i ndërmjetësuar nga BE-ja mbetet e vetmja rrugë përpara dhe të gjitha palët duhet të ndërmarrin hapa të menjëhershëm për të respektuar zotimet për zbatimin e marrëveshjes së tyre për normalizimin e marrëdhënieve”, tha ai, duke kërkuar gjithashtu lirimin e pakushtëzuar të tre policëve të ndaluar të Kosovës.

JEANNE SHAHEEN (D-N.H.), e cila drejton panelin e Komisionit për Marrëdhëniet me Jashtë të Senatit për Evropën foli me Vuçiç këtë javë, ku tha se “Itakon Serbisë dhe Kosovës që të marrin përgjegjësinë dhe të bëjnë hapa konkretë për të ulur tensionet, ose rrezikojnë duke kompromentuar rëndësinë e marrëdhënieve dypalëshe me Shtetet e Bashkuara.”

SHBA dhe Evropa kanë qenë jashtëzakonisht të ashpra ndaj Kosovës gjatë kalvarit disajavor. Edhe pse historia dhe politika e ish-Jugosllavisë janë komplekse, Serbia zakonisht konsiderohet si i keqi. Serbia nuk e njeh pavarësinë e Kosovës, një qëndrim që ndajnë pesë vende të BE-së. Por këtë herë Perëndimi e ka humbur durimin me Kurtin.

SHBA-ja anuloi pjesëmarrjen e Kosovës në një stërvitjet e NATO-s muajin e kaluar. BE-ja e ka ndëshkuar gjithashtu Prishtinën duke mos lejuar takime të nivelit të lartë dhe duke kërcënuar se do të ndalojë fondet shumë të nevojshme.

“Nuk ka dyshim se ministritë e jashtme në të gjithë Evropën – përfshirë Gjermaninë – janë të frustruara me Kurtin”, thotë MILAN NIĆ, një ekspert i Ballkanit në Këshillin Gjerman për Marrëdhëniet me Jashtë. “Ka një perceptim se ai nuk e njeh brishtësinë e situatës dhe po hedh më shumë benzinë në zjarr”.

Por, ferma aktuale e Kosovës po përballet me një rezistencë të ashpër në Bruksel.

Deputetja e Parlamentit Evropian, VIOLA VON CRAMON-TAUBADEL, tha për NatSec Daily se Kosova është në fund të fundit një partner i kahershëm i BE-së.

“Kjo situatë është komplekse, por loja e fajit është e njëanshme. Vuçiç nuk është një lojtar konstruktiv. Ai nuk është dorëzuar”, tha ajo, duke vënë në dukje se ai refuzoi të nënshkruajë marrëveshjen e Ohrit, marrëveshja e fundit thelbësore midis dy liderëve e cila u ndërmjetësua nga shefi i politikës së jashtme të BE-së JOSEP BORRELL në mars.

Por çfarë do ndodhë?

Artikulli i plotë nga Politici.eu