Kosova dhe Serbia, nga sot pa dokumente shtesë për hyrje/daljet

Paqeruajtësit e Kosovës, Serbisë dhe NATO-s po përgatiteshin për një valë të re tensionesh etnike të enjten, disa orë pasi Prishtina njoftoi se rreth 50,000 serbë etnikë që jetojnë në veri të Kosovës do të kishin një afat dy-mujor për të ndryshuar targat e veturave të tyre.

Kosova, e cila është kryesisht shqiptare etnike, ka kërkuar të detyrojë serbët etnikë të pranojnë autoritetin e Prishtinës në çështjet rutinë burokratike që nga fitimi i pavarësisë në 2008 pas një kryengritjeje gati një dekade kundër sundimit represiv të Serbisë.

Duke shpallur afatin e 31 tetorit për automobilistët që t’i kalojnë targat serbe në ato të Prishtinës, kryeministri i Kosovës Albin Kurti e përshkroi vendimin si “asgjë më shumë apo më pak se një shprehje e ushtrimit të sovranitetit”.

Të mërkurën, presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha se nuk besonte se një marrëveshje me Kosovën mbi këtë çështje ishte e mundur. “Nga 1 shtatori (Kosova) do të përpiqet t’i detyrojë serbët të ndërrojnë targat. Unë nuk mendoj se ata do të kenë një sukses të madh,” u tha ai gazetarëve.

Një shtytje e vitit të kaluar për zbatimin e licensimit të makinave u prit me protesta nga serbët në veri, të cilët mbështeten nga Beogradi dhe jetojnë afër kufirit të Kosovës me Serbinë. Tensionet u ndezën përsëri muajin e kaluar pasi Prishtina njoftoi se rregulli do të hynte në fuqi më 1 shtator, duke nxitur serbët etnikë të vendosnin postblloqe.

Tensionet u zbutën pasi Kurti, nën presionin e SHBA-së dhe BE-së, ra dakord të shtynte ndryshimin. Blloqet e rrugëve u hoqën nën mbikëqyrjen e NATO-s, e cila ka rreth 3700 paqeruajtës në Kosovë.

Ministria e mbrojtjes në Serbi, e cila refuzon të njohë Kosovën e pavarur dhe e sheh atë si pjesë integrale të territorit të Serbisë, tha të mërkurën se kishte rritur stërvitjen e disa prej trupave të saj të garnizonit pranë kufirit me Kosovën.

“Stërvitja kryhet për të ruajtur një shkallë të lartë të gatishmërisë luftarake të njësive të angazhuara dhe aftësinë e tyre për të reaguar shpejt në rast nevoje dhe për të garantuar paqen dhe sigurinë përgjatë vijës administrative”, tha ministria.

Por gjeneralmajor Ferenc Kajari, komandanti i misionit paqeruajtës të NATO-s në Kosovë, u përpoq të largonte frikën e një konflikti të afërt ndërsa paqeruajtësit u përhapën në të gjithë zonën për të parandaluar mundësinë e dhunës.

“Ne nuk shohim asnjë lloj treguesi as për një përgatitje për një luftë. Ata që mendojnë me përgjegjësi se nuk duhet të flasin për luftë,” tha Kajari në një intervistë të mërkurën.

Bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë nën kujdesin e Bashkimit Evropian dhe të dërguarve të SHBA-së deri më tani kanë dështuar në zgjidhjen e çështjes, megjithëse Beogradi dhe Prishtina javën e kaluar arritën një marrëveshje për përdorimin e dokumenteve personale të identitetit.

Serbët përbëjnë 5% të 1.8 milionë banorëve në Kosovë. Serbia akuzon Kosovën për shkeljen e të drejtave të këtij minoriteti etnik, një akuzë e mohuar nga Prishtina.

Kosova njihet nga rreth 100 vende, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara dhe të gjithë anëtarët e BE-së përveç pesë, por jo nga një numër shtetesh të tjera, veçanërisht Rusia dhe Kina.

 

*TiboNews