Kortezhi i Mbretëreshës Elizabeth II në Edinburg

Arkivoli i Mbretëreshës Elizabeth II do të qëndrojë në gjendje në katedralen St. Giles në Edinburg për 24 orë, përpara se të kthehet në Londër me trenin mbretëror, përpara një funerali shtetëror të hënën e ardhshme.

Princi Charles dhe anëtarët e tjerë të familjes mbretërore pritet të mbërrijnë në kryeqytetin skocez të hënën për shërbimin e përkujtimit.

Turma njerëzish u rreshtuan në rrugët e Edinburgut ndërsa kortezhi që mbante arkivolin e Mbretëreshës mbërriti të dielën, duke bërë udhëtimin me rrugë nga Balmoral, ku ajo vdiq të enjten e kaluar.

Dashamirët u mblodhën në dhjetëra mijëra për të bërë nderimet e tyre të fundit në pikat e caktuara të shikimit gjatë rrugës në qytetet e Aberdeen, Dundee dhe Edinburgh.

Funerali i Mbretëreshës Elizabeth II është planifikuar të bëhet të hënën, më 19 shtator, në Londër, njoftoi Buckingham Palace të shtunën në mbrëmje.

Shërbimi i varrimit do të mbahet në Westminster Abbey në orën 10:00 dhe pritet të marrin pjesë një numër liderësh botërorë. Mbreti Charles III, djali i saj që e pasoi, e ka shpallur ditën e funeralit pushim në Mbretërinë e Bashkuar.

Ndërsa Britania dhe bota vazhduan të mbajnë zi për Mbretëreshën Elizabeth këtë fundjavë, djali i saj Charles u shpall Mbret nga Këshilli i Aderimit në apartamentet shtetërore të Pallatit St James të shtunën në mëngjes.

Sesioni historik që shpalli Charles III si sovran të ri u pasua nga leximi i Proklamatës kryesore nga ballkoni i pallatit, i ndjekur nga bujë dhe përshëndetje me armë në të gjithë vendin.

 

*TiboNews