Koreja e Veriut lëshon një raketë balistike, është ky një kërcënim?

Koreja e Veriut lëshoi ​​një raketë balistike drejt detit në brigjet e saj lindore të dielën, përpara stërvitjeve të planifikuara ushtarake nga forcat koreano-jugore dhe amerikane që përfshijnë një aeroplanmbajtëse dhe një vizitë në rajon nga zëvendëspresidentja e SHBA-së Kamala Harris.

Ushtria e Koresë së Jugut tha se ishte një raketë balistike me rreze të shkurtër e lëshuar nga afër zonës Taechon të Provincës së Pyongyan-it të Veriut pak para orës 7 të mëngjesit me kohën lokale dhe fluturoi rreth 600 km në një lartësi prej 60 km.

“Lançimi i një rakete balistike nga Koreja e Veriut është një akt provokimi i rëndë që kërcënon paqen dhe sigurinë e gadishullit korean dhe komunitetit ndërkombëtar”, tha në një deklaratë shefi i përbashkët i shtabit të Koresë së Jugut.

Pas nisjes, shefi i shtabit korean Kim Seung-kyum dhe komandanti i Forcave të SHBA-së, Paul LaCamera diskutuan situatën dhe riafirmuan gatishmërinë e tyre për t’iu përgjigjur çdo kërcënimi ose provokimi nga Koreja e Veriut.

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Koresë së Jugut mbajti një takim urgjent për të diskutuar masat e reagimit dhe dënoi lëshimin si një shkelje të dukshme të Rezolutës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe një akt të pajustifikueshëm provokimi.

Presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol, i cili mbërriti në Seul vonë të shtunën nga një udhëtim në Britani, Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, u informua për situatën, tha zyra presidenciale.

Ministri japonez i Mbrojtjes Yasukazu Hamada tha se Japonia vlerësoi se raketa arriti lartësinë maksimale në 50 km dhe mund të ketë fluturuar në një trajektore të parregullt. Hamada tha se ra jashtë zonës ekskluzive ekonomike të Japonisë dhe nuk kishte raportime për probleme me transportin detar apo ajror.

Shumë nga raketat me rreze të shkurtër të testuara nga Koreja e Veriut në vitet e fundit janë projektuar për t’iu shmangur mbrojtjes raketore duke manovruar gjatë fluturimit dhe duke fluturuar në një trajektore më të ulët, kanë thënë ekspertët.

Komanda e SHBA-së Indo-Paqësore tha se ishte në dijeni të lëshimit dhe konsultimit të ngushtë me aleatët, në një deklaratë të lëshuar pas nisjes, ndërsa ripohoi angazhimin e SHBA për mbrojtjen e Koresë së Jugut dhe Japonisë.

“Ndërsa ne kemi vlerësuar se kjo ngjarje nuk përbën një kërcënim të menjëhershëm për personelin apo territorin e SHBA-së, apo për aleatët tanë, lëshimi i raketës nënvizon ndikimin destabilizues të programeve të paligjshme të armëve dhe raketave balistike”.

 

*TiboNews