Koreja e Veriut kërcënon SHBA-në dhe Korenë e Jugut: “Ju doni luftë”

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un tha se vendi i tij është gati të mobilizojë parandalimin e luftës bërthamore dhe të kundërshtojë çdo përplasje ushtarake të SHBA-së dhe kritikoi për herë të parë presidentin e ri të Koresë së Jugut, duke paralajmëruar se Seuli po shkonte drejt pragut të luftës.

Kim Jong Un i bëri komentet gjatë një fjalimi në një ngjarje për të shënuar 69-vjetorin e armëpushimit të Luftës Koreane të 27 korrikut, e cila i la dy Koretë teknikisht ende në luftë.

Konfrontimi me Shtetet e Bashkuara paraqiste kërcënime bërthamore që nga lufta e viteve 1950-1953 dhe kërkoi që Veriu të arrinte një “detyrë urgjente historike” për të forcuar vetëmbrojtjen e saj, tha Kim.

“Forcat tona të armatosura janë plotësisht të përgatitura për t’iu përgjigjur çdo krize dhe parandalimi i luftës bërthamore i kombit tonë është gjithashtu plotësisht i gatshëm të mobilizojë forcën e tij absolute me besnikëri, saktësi dhe me shpejtësi për misionin e tij,” tha ai.

Kim gjithashtu denoncoi me emër presidentin e ri konservator të Koresë së Jugut, Yoon Suk-Yeol, për herë të parë, duke e akuzuar atë se kërcënon sigurinë e Veriut dhe të drejtën për vetëmbrojtje.

Zyra e Yoon Suk-Yeol shprehu keqardhje të thellë për komentet “kërcënuese” të Kim, duke thënë se Koreja e Jugut është e aftë të përgjigjet “fuqishëm dhe efektivisht” ndaj çdo provokimi në çdo kohë.

“Ne i bëjmë thirrje edhe një herë Koresë së Veriut që të marrë rrugën e dialogut për të arritur denuklearizimin thelbësor dhe paqen,” tha në një konferencë zëdhënësja e Yoon, Kang In-sun.

Fjalimi i Kim erdhi pasi zyrtarët e Seulit dhe Uashingtonit thanë se Pheniani ka përfunduar përgatitjet për të kryer testin e tij të parë bërthamor që nga viti 2017.

Ministri i bashkimit të Koresë së Jugut që merret me çështjet ndërkoreane tha të martën se ekzistonte një “mundësi” e testit rreth përvjetorit të armëpushimit, megjithëse një zyrtar ushtarak tha se nuk kishte shenja të menjëhershme për këtë.

Koreja e Veriut ka të ngjarë të përballet me sanksione më të forta duke përfshirë masat që synojnë aftësitë e saj të sulmeve kibernetike nëse vazhdon me testin, tha të mërkurën ministri i jashtëm i Koresë së Jugut.

Në fjalimin, Kim tha se Uashingtoni vazhdon “aktet e rrezikshme e të paligjshme armiqësore” kundër Veriut dhe kërkon të justifikojë sjelljen e tij duke “demonizuar” vendin.

Veriu ka akuzuar prej kohësh Shtetet e Bashkuara për standarde të dyfishta mbi aktivitetet ushtarake dhe ndjekjen e një politike armiqësore ndaj Phenianit, duke thënë se kjo pengon rifillimin e bisedimeve që synojnë çmontimin e programeve bërthamore dhe raketore të vendit në këmbim të lehtësimit të sanksioneve.

“Akti i dyfishtë i Shteteve të Bashkuara, i cili po mashtron të gjitha veprimet rutinë të forcave tona të armatosura si “provokim” dhe “kërcënim” gjatë mbajtjes së stërvitjeve të përbashkëta ushtarake në shkallë të gjerë që kërcënojnë seriozisht sigurinë tonë, është fjalë për fjalë një grabitje,” tha Kim.

“Kjo po i çon marrëdhëniet dypalëshe deri në pikën ku është e vështirë të ktheheni, në një gjendje konflikti.”

 

“Armë absolute”

Kim tha gjithashtu se “luftëtarët” dhe “banditë të neveritshëm” në administratën e Yoon janë të prirur ndaj aktiviteteve ushtarake konfrontuese, duke veçuar zhvillimet e armëve të Seulit dhe përpjekjet për të rikthyer asetet strategjike bërthamore të SHBA-së, si dhe stërvitjet ushtarake aleate.

“Politika e tyre e urryer konfrontuese” ndaj Veriut dhe “aktet e pabesa” po e shtyjnë situatën në prag të luftës, tha ai.

Koreja e Veriut në muajt e fundit ka testuar raketa hipersonike dhe raketa që thotë se mund të mbajnë armë bërthamore taktike, duke ngushtuar kohën që Seuli do t’i duhet t’i përgjigjet një sulmi në pritje.

Yoon është zotuar të përfundojë të ashtuquajturin sistem “Zinxhiri i Vrasjes” që kërkon sulme parandaluese kundër raketave të Veriut dhe ndoshta udhëheqjes së saj nëse zbulohet një sulm i afërt.

Por ky sistem nuk do të ishte kurrë në gjendje të mbulonte “armën absolute” të Veriut, tha Kim.

“Një përpjekje e tillë e rrezikshme do të ndëshkohet menjëherë nga një forcë e fuqishme dhe qeveria e Yoon Suk-yeol dhe ushtria e tij do të asgjësohen,” tha ai.

Ministria e Mbrojtjes e Seulit tha se do të vazhdojë të përforcojë aftësitë e veta dhe parandalimin e zgjeruar të SHBA-së, duke përfshirë ombrellën e saj bërthamore, për t’iu përgjigjur më mirë kërcënimeve të Phenianit.

Yang Moo-jin, një profesor në Universitetin e Studimeve të Koresë së Veriut në Seul, tha se vërejtjet e Kim duket se synojnë të nxjerrin në pah legjitimitetin për zhvillimet e armëve dhe qasjen e tij “sy për sy” ndaj Uashingtonit dhe Seulit.