Koreja e Veriut anulon marrëveshjen ushtarake me Korenë e Jugut

Koreja e Veriut tha të enjten se do të vendosë forca më të forta të armatosura dhe armë të reja në kufirin e saj me Korenë e Jugut, një ditë pasi Seuli pezulloi një pjesë të një marrëveshjeje ushtarake të vitit 2018 midis dy vendeve në shenjë proteste ndaj nisjes së një sateliti spiun nga Pheniani.

Ministria e Mbrojtjes e Koresë së Veriut tha në një deklaratë të transmetuar nga agjencia e lajmeve KCNA se do të rivendoste të gjitha masat ushtarake që kishte ndaluar në bazë të marrëveshjes me Korenë e Jugut, e cila ishte krijuar për të de-përshkallëzuar tensionin përgjatë kufirit të tyre të përbashkët.