Koreja e Jugut me SHBA-në kryejnë stërvitje të përbashkët ushtarake

Koreja e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara organizuan stërvitjen e tyre tw parw të kombinuar ushtarake duke përfshirë një aeroplanmbajtëse amerikane në më shumë se katër vjet, tha ushtria e Seulit të shtunën, pas lajmit se Koreja e Veriut po përgatitej për një provë bërthamore.

Stërvitjet tre-ditore u zhvilluan në ujërat ndërkombëtare jashtë ishullit japonez të Okinawa deri të shtunën, duke përfshirë mbrojtjen ajrore, anti-anije, anti-nëndetëse dhe operacione të ndalimit detar, tha Shefi i Shtabit të Përbashkët të Koresë së Jugut.