Korea e Veriut paralajmëron SHBA-në

Stërvitja e përbashkët ushtarake e SHBA-së dhe Koresë së Jugut ka shkaktuar një reagim të ashpër nga Koreja e Veriut.

Pasi bombarduesit e rëndë B1-B dhe avionët luftarakë fluturuan në stërvitje, ministria e jashtme e Phenianit tha në median shtetërore të enjten se stërvitje të tilla e kishin shtyrë situatën në një “vijë të kuqe ekstreme”.

Ai tha gjithashtu se Veriu nuk ishte i interesuar për dialog për sa kohë që Uashingtoni ndjek politika armiqësore.

Shtëpia e Bardhë i është kundërpërgjigjur akuzës, duke thënë se SHBA-ja nuk ka një qëllim të tillë ndaj Koresë së Veriut.

Përplasja vjen pas udhëtimit të Sekretarit të Mbrojtjes Lloyd Austin në Seul, gjatë të cilit ai u zotua të zgjerojë stërvitjet ushtarake dhe të vendosë më shumë “asete strategjike” atje, si aeroplanmbajtëse dhe bombardues me rreze të gjatë.

Deklarata e Koresë së Veriut përmendi udhëtimin e Austin si një shkak për shqetësim, duke thënë: “Kjo është një shprehje e gjallë e skenarit të rrezikshëm të SHBA-së që do të rezultojë në kthimin e gadishullit Korean në një arsenal të madh lufte dhe një zonë më kritike lufte”.

Vitin e kaluar, Koreja e Veriut kreu një numër rekord të testeve të raketave balistike.

TiboNews