Kombinimi i bollgurit me mishin e pulës dhe perime, receta e thjeshtë dhe e shpejtë

Kjo recetë përgatitet për 30 minuta dhe shërbehet për dy persona.

Përbërësit:

 • 1 gotë bollgur;
 • 200 ml ujë;
 • vaj ulliri;
 • 1 spec jeshil;
 • ½ karrotë;
 • 200 gr mish pule;
 • kripë;
 • piper i zi

Përgatitja:

 • Në një tenxhere me ujë të valuar shtoni për të zierë bullgurin kokërrmadh.
 • Duhet të dini që një gotë bullgur kërkon dy gota ujë dhe koha e zierjes ju merr 15 minuta. Shtojini pak kripë dhe piper të zi.
 • Në një tigan ku keni shtuar më parë vaj ulliri, vendosni për të skuqur specin dhe karotën e prerë imët.
 • Shtoni mishin e pulës, pak ujë dhe marinojini me kripë e piper të zi. E lini rreth 10 minuta.
 • Në fund shërbeni bullgurin në një pjatë dhe sipër i shtoni perimet e skuqura me mishin e pulës.