Kina në ‘stërvitje ushtarake’ rreth Tajvanit, a po vepron si Rusia?

Ushtria Popullore Çlirimtare e Kinës ka filluar stërvitjet ushtarake duke përfshirë gjuajtje të drejtpërdrejtë në ujëra dhe në hapësirën ajrore që rrethon ishullin e Tajvanit, njoftoi televizioni shtetëror kinez të enjten.

Stërvitjet, të shtrira në gjashtë lokacione, do të përfundojnë në orën 12:00. (0400 GMT) të dielën. Stërvitjet pasuan vizitën e Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi në Tajvan, një udhëtim i dënuar nga Pekini, i cili pretendon se ishulli i vetëqeverisur është i veti.

Në mënyrë domethënëse, në veri, lindje dhe jug, zonat e stërvitjes përgjysmojnë 12 miljet detare të ujërave territoriale të Tajvanit, diçka që zyrtarët tajvanezë thonë se sfidon rendin ndërkombëtar dhe përbën një bllokadë të hapësirës së saj detare dhe ajrore.

Vendndodhjet rrethojnë ishullin në një formacion të paprecedentë, tha Meng Xiangqing, një profesor në Universitetin e Mbrojtjes Kombëtare, për televizionin shtetëror kinez, duke përshkruar se si mund të zhvillohet një operacion ushtarak aktual kundër Tajvanit.

“Në fakt, kjo ka krijuar kushte shumë të mira për ne kur, në të ardhmen, të riformojmë peizazhin tonë strategjik të favorshëm për bashkimin tonë”, tha Meng.

Forcat kineze në dy zona jashtë bregut verior të Tajvanit mund të mbyllin Keelung, një port i madh, ndërsa sulmet mund të nisin nga një zonë në lindje të Tajvanit duke synuar bazat ushtarake në Hualien dhe Taidong, tha ai.

“Dyert” për në Kaoshiung gjithashtu mund të mbyllen nga ushtria kineze në brigjet jugperëndimore, tha Meng.

 

*TiboNews