Kim Petras, e para grua transgjinore që fiton Grammy-n

Me fitoren e Grammy-t 2023 për performancën më të mirë të dyshes pop për hitin e saj dhe të Sam Smith, “Unholy”, Petras u bë këngëtarja e parë grua transgjinore që fitoi një Grammy.

“Kjo këngë ka qenë një udhëtim kaq i jashtëzakonshëm, i pabesueshëm për mua,” tha ajo pas marrjes së çmimit.

Petras e konsideroi Smith një mbështetës që nga dita e parë. Në fakt, Smith donte që Petras të ishte e vetmja që do të fliste në skenë për shkak të kthesës së saj të krijimit të historisë, e cila fitoi një ovacion të fortë nga publiku.

“Unë thjesht dua të falënderoj të gjitha legjendat e jashtëzakonshme transgjinore që performojnë, që më hapën këto dyer për të qenë këtu sonte”, shtoi ajo.

Ajo ka përmendur edhe kantautoren e ndjerë dhe bashkëpunëtoren e Petras, Sophie, e cila vdiq dy vite më parë.

“Ajo më tha se kjo do të ndodhte dhe gjithmonë besonte tek unë. Faleminderit shumë për frymëzimin tënd, Sophie. Të adhuroj.”

Petras gjithashtu thirri ikonën LGBTQ dhe mbretëreshën e popit Madonna në fjalimin e saj.

“Madona që luftoi për të drejtat e LGBTQ-së, faleminderit shumë, nuk mendoj se mund të isha këtu pa ty”, tha ajo.

Ky ishte nominimi dhe fitorja e parë Grammy për Petras, por e pesta për Smith. “Unholy” ishte një hit në vitin 2022. Në SHBA, kënga debutoi në numrin 3 në Billboard Hot 100, por përfundimisht arriti në vendin e parë në javën e saj të katërt.