Kharkiv, në kërkim të të mbijetuarve

Breshëria e fundit e raketave që goditi qytetin e rrethuar të Kharkiv-it ka lënë të paktën gjashtë persona të vdekur dhe shumë të plagosur, kanë thënë zyrtarët ukrainas. Blloqe pallatesh u bombarduan me raketa duke lënë pasxhama të thyer, mbeturina dhe pjesë raketore të shpërndara në rrugë. Zjarrfikësit dhe banorët u përpoqën për të shuar flakët në disa ndërtesa.

Kharkiv, vetëm 21 kilometra në jugperëndim nga kufiri rus, është tani një nga qytetet që qëndron në rrugën e avancimit të Kremlinit.

Ndërsa lufta midis Rusisë dhe Ukrainës po i afrohet muajit të tretë, ka një ndjenjë që të dyja palët po gërmojnë për një ndeshje brutale.

Në fakt, konflikti është ndezur në një shkallë më të vogël që nga viti 2014 kur presidenti Vladimir Putin aneksoi Gadishullin e Krimesë dhe filloi të mbështeste separatistët që luftonin në rajonin lindor të Donbasit.

Këtu në Kharkiv, forcat ukrainase janë të sigurta se mund të vazhdojnë të pushtojnë trupat jashtë portave të qytetit.

Megjithatë lagje të tëra të qytetit tashmë janë shkatërruar nga shpërthimet.

Shumë nga banorët e mbetur janë tërhequr në stacionet e metrosë nëntokësore për të jetuar gjysmë jetë, duke pritur që lufta lart të përfundojë.