Kevin Spacey shpërthen në lot: Akuzat me detyruan të zbuloj orientimin seksual

Kevin Spacey shpërtheu në lot teksa i tha një gjykate se ‘bota e tij shpërtheu’ kur u akuzua për abuzim seksual.
Ylli i Hollivudit fshiu sytë me një shami, ndërsa tha se akuzat për sulme seksuale, të cilat fillimisht u shfaqën në Amerikë, i dhanë fund karrierës së tij brenda natës dhe e çuan atë në humbjen e pasurisë.

Fituesi i çmimit Oscar akuzohet se ka kryer një duzinë sulmesh seksuale ndaj katër të rinjve.

Duke dhënë dëshmi për herë të parë në Gjykatën e Southwark, Spacey qau.

“Kishte një nxitim për të gjykuar dhe para se të bëhej apo përgjigjja e pyetjes së parë, humba punën time, humba reputacionin tim, humba gjithçka brenda pak ditësh”.

Spacey tha se ndihej nën presion nga fakti që duhej të dilte hapuur si homoseksual kur akuzat u shfaqën për herë të parë kundër tij në vitin 2017.

Ylli i “House of Cards” zbuloi se kishte nxituar një deklaratë duke pranuar seksualitetin e tij për herë të parë si pjesë e mohimit të tij ndaj një akuze për sjellje të keqe seksuale të bërë nga aktori Anthony Rapp, i cili pa sukses u përpoq ta padiste për 40 milionë dollarë.

“Isha nën një presion të madh që duhej të thosha diçka, nëse nuk do ta bëja do të ishte një makth, një makth i vërtetë para publikut”, tha ai në gjykatë. Anëtarët e komunitetit LGTBQ+ ishin të mërzitur sepse unë dola ndërsa po i përgjigjesha një akuze dhe e kuptoj këtë.’Duke gllabëruar lotët, 63-vjeçari u tha juristëve se karriera e tij vezulluese kishte marrë fund, shumë pak njerëz donin të punonin me atë dhe që atëherë nuk është shfaqur më në ekrane.

Patrick Gibbs, KC e  pyeti: ‘A je një njeri i pasur tani?’

“Jo, zotëri,” u përgjigj me mjerim Spacey. “Nuk kisha para dhe kisha shumë fatura ligjore dhe gjëra për të luftuar. Nuk i kam shlyer të gjitha, ende i kam borxh.’

Aktori u akuzua më pas në Mbretërinë e Bashkuar për kryerjen e një duzine sulmesh seksuale ndaj katër të rinjve, kur ai punonte si drejtor artistik në teatrin Old Vic në Londër midis viteve 2001 dhe 2013.

Në gjykatë, ai tha se ndihej i ‘dërrmuar’ nga pretendimet.

Duke e përshkruar veten si një flirtues, Spacey tha se pikërisht kjo ka ndikuar në pretendimet e rreme të personave pranë tij që e akuzuan për sulm seksual.

Kur mësoi se një burrë që ai e konsideronte mik e kishte akuzuar për sulm seksual, Spacey tha: “Unë u tmerrova. Nuk e kisha menduar kurrë se njeriu që njoha 20 vjet më parë do të më godiste pas shpine.’

Ylli u pyet gjithashtu për një sulm të supozuar ndaj një të diplomuari në shkollën e dramës, i cili pretendon se ishte droguar dhe sulmuar në gjumë pasi i kishte shkruar ‘idhullit’ të tij duke kërkuar mentorim.

Fillimisht, Spacey i tha policisë se nuk i kujtohej të kishte takuar ndonjëherë viktimën. Por sot ai tha se i kujtohej zbehtë kryerja e një akti seksual konsensual ndaj të diplomuarit gjatë një ‘mbrëmje shumë të bukur, përpara se ai ‘të nisej me nxitim’ për të marrë një autobus.

Por ka ende shumë pretendime të tjera dhe akuza, ndërkaq gjyqi vazhdon.