Këto ushqime të pasura me hekur do t’ju ndihmojnë të keni energji

Pavarësisht nëse jeni në një dietë vegjetariane ose hani mish, hekuri, veçanërisht për gratë, duhet të jetë një prioritet.

Hekuri është një mineral i nevojshëm për funksionimin e duhur të organizmit, në mënyrë që të ndihemi të shëndetshëm, me energjinë e nevojshme, por edhe për përmbushjen e shumë funksioneve në organizëm. Në veçanti, ai kontribuon në transportin e oksigjenit në inde, është pjesë e enzimave të ndryshme që luajnë një rol kyç në procese të ndryshme metabolike, ndërsa marrja adekuate e hekurit është thelbësore për funksionimin normal të sistemit imunitar.

Hekuri është gjithashtu thelbësor për funksionimin e duhur të trurit në të gjitha moshat, sepse ai është i përfshirë si në funksionin ashtu edhe në sintezën e neurotransmetuesve dhe mielinës. Mungesa shkakton lodhje, dobësi, madje edhe anemi, thonj të brishtë dhe ritme të ngadalta metabolike.

Është vlerësuar se 10 mg hekur nevojiten për të plotësuar nevojat ditore të një burri të rritur dhe një gruaje në menopauzë, ndërsa nevojat ditore të një gruaje të rritur në moshë riprodhuese janë 15 mg në ditë. Kërkesat për hekur ndryshojnë për grupmoshat e tjera dhe gratë shtatzëna.

Cilat ushqime shtazore janë të pasura me hekur?

Hekuri që vjen nga ushqimet shtazore quhet hem dhe përthithet lehtësisht nga trupi ynë. Shumica e produkteve shtazore si pula, peshku dhe madje edhe vezët kanë një sasi të caktuar të hekurit hem. Megjithatë, disa ushqime shtazore përmbajnë më shumë se të tjerat, duke përfshirë:

Mëlçia e viçit

Përmbajtja e hekurit: 7 mg për 80 gram. Të gjithë e dimë se mishi i kuq është një burim i mirë i hekurit, por mëlçia është zgjidhja më e mirë për sa i përket përmbajtjes së hekurit.

Sardelet

Përmbajtja e hekurit: 4 mg për filxhan. Sardelet janë një burim shumë i mirë hekuri. Ato janë gjithashtu të pasura me vitaminë B12 dhe acide yndyrore omega-3, të cilat kontribuojnë në shëndetin e mirë të zemrës.

Mish viçi

Përmbajtja e hekurit: 3 mg për 80 gram. Ju mund të mendoni se viçi përmban shumë hekur, por nuk është një nga zgjedhjet e para pasi jep rreth 11 për qind të sasisë që ju nevojitet çdo ditë.

Po ushqimet bimore dhe hekuri?

Edhe pse mund të plotësoni nevojat tuaja për hekur përmes një diete me bazë bimore, duhet të jeni tepër të kujdesshëm me kombinimet e ushqimeve, pasi vetëm 2 deri në 20% e hekurit jo-hem përthithet nga trupi.

Për thithjen më të mirë të hekurit nga ushqimet që përmbajnë hekur, rekomandohet të përfshijmë në vaktet tona ushqime që janë burime të pasura të vitaminës C, si portokall, pjepër, lulelakër, brokoli, lakra Brukseli, speca jeshil, grejpfrut, limon dhe luleshtrydhe.