Këshilla që duhet t’i ndjekim çdo mbrëmje për një jetë më të shëndetshme

Përveç zakoneve efektive që duhet të ndjekim në mëngjes, ka disa të tjera që janë të vlefshme në orët e mbrëmjes dhe që garantojnë jetëgjatësi.

Edhe pse zakonet tona të mëngjesit janë shumë të rëndësishme për jetëgjatësinë, po aq e rëndësishme është ajo që bëjmë gjatë natës, theksojnë ekspertët. Për Dr. Veronica Rivera, asistent profesor i geriatrikës në Mount Sinai Hospital System, ka disa gjëra që mund të bëjmë çdo natë për t’u siguruar që të fikim sa më shumë qirinj në tortën tonë të ditëlindjes.

Ne duhet të flemë gjithmonë në të njëjtën kohë

Konsistenca në orët e gjumit është një garanci e shëndetit të mirë dhe jetëgjatësisë , pasi është treguar se gjumi cilësor rrit veprimin efektiv të qelizave të bardha të gjakut. Qelizat e bardha të gjakut ose leukocitet janë qeliza të sistemit imunitar, të cilat janë të ngarkuara me rolin e mbrojtjes së organizmit nga infeksionet.

Ne duhet t’i kushtojmë vëmendje higjienës së gjumit

Me fjalë të thjeshta, kjo do të thotë që ne e mbajmë temperaturën e dhomës afër 18 gradë Celsius dhe sigurohuni që të flemë në errësirë.

Gjithashtu shmangim shikimin e televizorit apo punën në shtrat dhe jemi kujdesur që të mos pimë alkool pak para gjumit apo kafe në orët e vona të pasdites. Dr. Rivera thekson se higjiena e gjumit bëhet më e rëndësishme me kalimin e kohës, pasi ndryshimet dhe çrregullimet fiziologjike (p.sh. pagjumësia) që ndodhin me plakjen ndikojnë në gjumin e të moshuarve.

Ne duhet të hamë diçka të lehtë para gjumit

Një copë fruta, kos me pak yndyrë ose disa arra është një opsion më i mirë për një meze të lehtë të mbrëmjes sesa një rostiçeri me sheqer, akullore ose pije me sheqer. Këto të fundit janë të pasura me karbohidrate që mund të ndikojnë në cilësinë e gjumit, thekson doktor Rivera.

Ushtrimi i ekuilibrit

Mund të duket e çuditshme të qëndrosh në njërën këmbë gjatë larjes së dhëmbëve, por ky ushtrim i thjeshtë ekuilibri ndihmon në reduktimin e rrezikut të rënies që rritet me moshën.

Larja me furçë dhe pastrimi i dhëmbëve me fill

Higjiena e mirë orale çdo ditë dhe veçanërisht para se të shkoni në shtrat ndihmon në mbrojtjen e dhëmbëve dhe mishrave të dhëmbëve nga infeksionet serioze si gingiviti i avancuar ose ndryshe periodontiti.

Si lidhet kjo me jetëgjatësinë?

Rritja e baktereve të dëmshme të gojës dhe inflamacioni për shkak të periodontitit mund të ndikojnë në shëndetin e përgjithshëm p.sh. sëmundje kardiovaskulare, goditje në tru, endokardit dhe pneumoni sipas klinikës Mayo.

Ecni pas darkës

Një shëtitje e shkurtër pas darkës, rreth pesë minuta, ndihmon në parandalimin e rritjes së sheqerit në gjak dhe përmirësimin e metabolizmit të glukozës, sipas një meta-analize të publikuar në Sports Medicine.