Kesha ‘desh vdiq’ nga komplikimi pas ngrirjes së vezëve

Kesha ‘pothuajse vdiq’ pas komplikimit të ngrirjes së vezëve për shkak të çrregullimit autoimun.

36-vjeçarja njihet për hitet e saj, por rrugëtimin e saj shëndetësor e ka marrë seriozisht dhe më primare se muzika.

Kesha ka folur për disa sfida të frikshme shëndetësore që ka hasur gjatë vitit të kaluar.

Në një intervistë të re për Self, këngëtarja ka treguar se “gati vdiq në janar”.

Ngjarja ndodhi disa javë pasi Kesha iu nënshtrua procedurës së ngrirjes së vezëve. Në atë kohë, ajo ishte në Bahamas për një performancë në natën e Vitit të Ri, kur papritur u ndje shumë e dobët pas shfaqjes.

Gjatë rrugës për në spital zbuloi se po përjetonte komplikime nga procedura e ngrirjes së vezëve. Ndërsa ajo nuk ndau shumë detaje rreth frikës shëndetësore, ylli zbuloi se u transferua në një spital të Majamit dhe kaloi nëntë ditë atje.

“Më në fund ndihem e rikuperuar, por u deshën disa muaj,” tha ajo. “Ishte e tmerrshme.”

Kesha zbuloi se ndërlikimi i frikshëm por i rrallë që përjetoi ishte pjesërisht i lidhur me sistemin e saj të dobësuar imunitar, diçka për të cilën foli gjerësisht në intervistë.

Këngëtarja tha se ajo u diagnostikua në vitin 2022 me imunodefiçencë të zakonshme të ndryshueshme (CVID), të cilën Klinika Mayo e përshkruan si “një çrregullim të sistemit imunitar që ju bën të keni nivele të ulëta të proteinave që ndihmojnë në luftimin e infeksioneve”.

Sipas klinikës Mayo, CVID mund të shkaktojë “infeksione të përsëritura në veshët, sinuset dhe sistemin e frymëmarrjes” dhe një “rritje të rrezikut të çrregullimeve të tretjes, çrregullimeve autoimune, çrregullimeve të gjakut dhe kancerit”.

Sipas Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, CVID zakonisht ndodh tek të rriturit, por ndonjëherë mund të prekë fëmijët. Është e lidhur me “një shumëllojshmëri anomalish të ndryshme gjenetike” që rezultojnë në më pak antitrupa, por shkaku i saktë i shumicës së rasteve të CVID është i panjohur.

Kjo është hera e parë që këngëtarja flet publikisht për gjendjen e saj dhe ka shpjeguar se në fillim ka hezituar ta bëjë këtë.

Unë kurrë nuk kam dashur të jem vajza e privilegjuar,” tha ajo. “Gjithashtu, imazhi im ka qenë ai i daljes dhe argëtimit”.

Rruga drejt një diagnoze nuk ishte e lehtë për Kesha, e cila shpjegoi se e dinte se diçka nuk shkonte kur ishte tepër e lodhur çdo ditë. Në fillim, ajo thjesht mendoi se ishte rezultat i orarit të saj të ngjeshur.

“Kur je mjaftueshëm me fat që të kesh një këngë që të tërhiqet, thjesht po përpiqesh të vazhdosh. E kisha vërtet të vështirë t’u thosha jo intervistave ose sesioneve fotografike, sepse nuk doja të lija një shans të vetëm që të mos përmbushja çdo kërkesë. Kjo çoi në lodhje të rëndë fizike dhe mendore, “tha ajo.

Kesha këto ditë po e merr seriozisht shëndetin e saj dhe ka mësuar të thotë jo kur duhet. Ajo gjithashtu ka prioritet pushimin.

Mësova pas diagnozës se gjumi është gjëja më e rëndësishme. E mora si të mirëqenë, o Zot, rreth 29, 30 vjet. Ndjehem sikur jam duke luajtur në adoleshencë dhe në të 20-at e mia, ende. Por unë përpiqem të fle sa më shumë që të jetë e mundur dhe këtë duhet ta mbroj fort”, tha ajo.