AlbanianEnglish

Keanu Reeves dhuron 70% të fitimeve nga The Matrix për kërkime mbi kancerin

Aktori Keanu Reeves ka dhuruar një pjesë të madhe të fitimeve nga filmi i 1999-ës Matrix për kërkime mbi kancerin.

Mediat rozë tregojnë se aktori 57 vjeçar ka dhuruar 70 % të fitimeve nga roli në film, të cilat do të ndihmojnë në kërkimet për kurën e leukemisë.

Besohet se ai të ketë fituar rreth 45 milionë dollarë në total nga filmi Matrix, 10 milionë paraprakisht dhe 35 milionë nga suksesi i mëvonshëm i filmit.

Keanu Reeves ka një histori të lidhur me kancerin, pasi motra e tij më e vogël Kim ka luftuar me sëmundjen prej vitesh, pasi u diagnostikua në vitin 1991.

Donacionet e aktorit mbi kërkimet për sëmundjen kanë vijuar edhe pasi motra e tij u shërua. Keanu Reeves ka ngritur vetë një fondacion jofitimprurës.

Së fundmi aktori luajti në The Matrix Resurrections, filmi i katërt pas The Matrix Revolutions të vitit 2003.

Projektet e tij të suksesshme dhe bashkëpunimet me Netflix vijojnë.

Ai do të ketë një bashkëpunim me aktorin e njohur Leonardo DiCaprio, në një serial me titull ‘The Devil In The White City’, ku tregohet historia e Daniel Burnham, një arkitekt dhe Henry Holmes një mjek i kthyer në vrasës serial.

Keanu Reeves njihet për rolet kryesore në filmat si Knock Knock, Speed, John Wick,  Destination Weeding, Sweet November, The Replacements, THE Devil’s Advocate, Point Break etj.

You don't have permission to register