AlbanianEnglish
Image Alt

Uncategorized

Kremtimi i Halloween ka rezultuar në një tragjedi, duke lënë të paktën 153 të vrarë dhe rreth 80 të plagosur si pasojë e përplasjes së turmës dhe rrëmujës. Ngjarja ka ndodhur në Seul, një nga lagjet më të njohura të

Kuvendi do të thotë fjalën e fundit nëse çështja e mandatit të Olta Xhaçkës duhet të shkojë apo jo për shqyrtim në Gjykatën Kushtetuese. Mazhoranca dhe opozita në pamundësi të një konsensusi hartuan dy raporte të ndryshme, të cilat do të

Futbollisti brazilian Neymar është paraqitur këtë javë në një gjykatë spanjolle. Ai dhe 8-të të tjerë akuzohen për evazion fiskal dhe mashtrim në rastin e transferimit nga Santosi te Barcelona në vitin 2013. Prokurorët spanjollë kërkojnë 2 vite burg dhe 10

Kufijtë e Rusisë regjistruan trafik të shtuar këtë javë, pasi Presidenti Vladimir Putin njoftoi planin për të mobilizuar pjesërisht rreth 300 mijë ushtarë rezervë për luftën në Ukrainë. Reuters tregoi për trafik të rënduar në kufirin mes Rusisë dhe Gjeorgjisë, ku

Stoicizmi është menduar, ndoshta në mënyrë të padrejtë si një formë e ftohtë dhe e shkëputur e të menduarit. Megjithatë, ky keqinterpretim i zakonshëm nuk përputhet me realitetin, sipas atyre që praktikojnë shkollën e mendimit. Duke u kthyer në Greqinë dhe

Selena Gomez, këngëtarja e njohur dhe shumë e dashur për publikun, ka njoftuar në rrjetin e saj social “Instagram” se së shpejti do të publikojë dokumentarin “My mind & Me.” Ky dokumentar do të përshkruajë betejat e Selenës përgjatë karrierës së

Porsche është duke shkuar me shpejtësi drejt një IPO, dhe do të duhet shumë për ta ndaluar atë. Zyrtari kryesor financiar i kompanisë tha se vetëm një gjë mund ta bëjë prodhuesin e automjeteve të tërhiqet. Kjo mund te ndodhe nëse

BE është e përçarë për vizat e rusëve, kërkohet ndarje në kategori. Ndërsa qytetarët evropianë kanë gjetur gjuhën e përbashkët, duke u shprehur se vizat nuk duhen dhënë për sa kohë qytetarët rusë nuk dënojnë luftën, institucionet nuk po ecin

Një investigim i ‘Mail on Sunday’ ka zbuluar së fundmi se emigrantët shqiptarë kanë gjetur një rrugë tjetër për të shkuar në Angli. Jo më kamion e gomone, por me jahte luksoze. Një gazetar bgritanik i infiltruar si emigrant kontaktoi trafikantë,të cilët

Disa muaj pasi po diskutonte lehtësimin e tarifave tregtare me Kinën, të vendosura nga presidenca e Trump, administrata e Biden duket se ka ndryshuar mendje. Për këtë ka ndikuar përshkallëzimi i tensioneve me Kinën për Taivanin. Në Washington megjithatë vëmendja shkon

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un shpalli fitoren në betejën kundër koronavirusit të ri, duke urdhëruar heqjen e masave të vendosura në muajin maj.   Koreja e Veriut nuk ka treguar numrin e të infektuarve, por që nga 29 korriku

Territori shqiptar mbetet me alternime kthjellimesh dhe vranësirash për gjatë gjithë ditës. Vranësirat do të jenë më të dukshme në orët e mesditës dhe pasdites, të cilat do të mund të sjellin shira të pakët në zonat malore, ndërsa pjesa më

Një pjesë e mirë e karakterit tonë është e lidhur ngushtë me horoskopin. Nëse je në një lidhje dhe do të dish ç’të bësh që të jetë sa më e shëndetshme, gjej shenjën tënde dhe ndiq këshillat. Dashi Duhet ta lësh partnerin/en

Sipas MeteoAlb: Vendi ynë mbetet në ndikimin e motit të kthjellët në pjesën më të madhe gjatë orëve të para të ditës. Por parshikohet që pas mesdite vranësirat e pakta të shfaqen në të gjithë Shqipërinë, ku pritet që herë pas

Që nga vitet 1900, popullsia globale ka qenë vetëm në rritje, me shtete si Kina apo India që përfaqësojnë rritjen më të lartë. Studiuesit presin që vala e ardhshme e rritjes së popullsisë do të prekë Afrikën, ku në vitin

Përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikën e jashtme, Josep Borrell  ka shprehur mbështetjen  e BE-së për Shqipërinë në konferencën e parë ndërqeveritare që po mbahet në Bruksel. Ai u shpreh se sot shënohet një arritje e madhe dhe një

Sipas MeteoAlb: Valët e të nxehtit që po përfshijnë vendin tonë po sjellin temereatura shumë të larta. Kushtet e motit paraqiten në dominimin e kthjellimeve në zonat bregdetare dhe të ulëta ndërsa në zonat malore do të ketë vranësira të pakta. Por

You don't have permission to register