AlbanianEnglish
Image Alt

Stil jete

Kërpudhat e egra ose të njohura ndryshe si kërpudhat magjike përmbajnë një përbërës të quajtur psilocybin që mund të ndihmojë në trajtimin e depresioni të rëndë shoqëruar me psikoterapi . Ky studim i ri klinik tregoi se pacientët të cilët ishin

Ferrari pret që të rrisë shitjet e tij duke tejkaluar edhe parashikimet për fitimet e këtij viti në mbi 1.71 miliardë dollarë.   Marka italiane ka deklaruar se pothuajse të gjitha modelet e kësaj makine janë shitur. Fuqizimi i dollarit ka sjellë rritje

Gjatë konferencës së fundit botërore për duhanin dhe shëndetin, ishte afati i fundit që deri në vitin 2040 do të ketë një botë pa duhan. Por ka shtete si Zelanda e Re që duan ta përshpejtojnë këtë proces. Një brez ‘pa

Dimri është një kohë jashtëzakonisht e vështirë për të moshuarit, ata me probleme të imunitetit ose të sëmurët kronikë. Ndërsa ftohjet, gripi, sëmundjet e frymëmarrjes dhe së fundmi, Covid-19 ndodhin gjatë gjithë vitit, ato janë më të zakonshme në muajt e

Ditët tona janë kryesisht të ngarkuara me aktivitete të përditshme. Rrjedhimisht shpesh ndodh të shmangim një vakt shumë të rëndësishëm të ditës tonë, siç është dreka. Secili vakt është i rëndësishëm, e njëjta gjë është dhe me drekën. Sipas nutricionistëve, dreka

Bëj atë që të sjell ty lumturi Kjo është jeta jote dhe vjen vetëm 1 herë, ndaj argëtohu, dhe shijoje në maksimum. Duke bërë gjërat që ju sjellin lumturi, merrni emocione pozitive dhe kjo do t'ju bëjnë të ndiheni shumë mirë. Jeto

Shumë njerëz kur janë të stresuar shkojnë menjëherë drejt ëmbëlsirave. Por në vend të kësaj  më e mirë do të jetë të zgjidhni të dëgjoni muzikë që ju qetëson dhe relakson. Këtë këshillë nuk e themi ne por studiuesit e

Me ndryshimin e temperaturave kujdesi për lulet duhet të jetë edhe më i madh. Gjatë ditëve të vjeshtës dhe të dimrit, është mirë që shumicën e bimëve t’i mbani brenda. Por kini kujdes pasi dy ambiente të shtëpisë nuk janë aspak

Të famshmit janë të detyruar të ndjekin dieta specifike për të qenë gjithmonë në gjendje fizike perfekte për të tërhequr vëmendjen. Kryesisht, vajzat e famshme i përmbahen programeve dhe metodave të respektuara të dietës. Por megjithatë, disa preferojnë vakte specifike

Limoni përveç vitaminave të bollshme dhe shijes freskuese ka edhe një efekt qetësues i cili mund të luftojë pagjumësinë. Është vërtetuar gjerësisht se aroma e limonit është qetësuese, dhe si e tillë mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë dhe të

Momentet më të bukura në jëtën e një gruaje janë kur ajo bëhët nënë. Por kjo është gjithashtu një periudhë mjaft e rëndësishme, veçanërisht nëse është tremujori juaj i parë i shtatzënisë. Çdo gjë që hahet me tepricë mund të

Komuniteti LGBT ka ‘frikë’ pasi një bllok konservator i dominuar nga e djathta ekstreme fitoi zgjedhjet e përgjithshme të Italisë. Grupi nacionalist Vëllezërit e Italisë, i udhëhequr nga Giorgia Meloni, doli si partia më e madhe në votim dhe do të

Stoicizmi është menduar, ndoshta në mënyrë të padrejtë si një formë e ftohtë dhe e shkëputur e të menduarit. Megjithatë, ky keqinterpretim i zakonshëm nuk përputhet me realitetin, sipas atyre që praktikojnë shkollën e mendimit. Duke u kthyer në Greqinë dhe

Nëse jeni në një dietë duhet të tregoni tepër kujdes me ushqimet që konsumoni por jo vetëm, ka edhe disa gjëra të tjera që duhet t’i shmangni nëse dëshironi të ruani peshën e duhur. Pra, përveç ushqimeve që shtojnë kalori

Tatuazhet e vogla, minimaliste janë të bukura kur bëhën siç duhen dhe kur janë të mirë menduar. Ekspertët e tatuazheve thonë se simbolet e vogla kanë sekretet e tyre për të dalë perfekt, prandaj njerëzit duhet të shmangin disa gabime.

Shumë njerëz sa zgjohen në mëngjes e kanë mëse të nevojshme të konsumojnë kafe. Por sipas mjekëve ky zakon nuk është i shëndetshëm. Dr Karan Raj, u shfaq në Morning Live të BBC-së ku u kërkoi njerëzve që të ndalonin

Për shumë njerëz, zgjimi në mëngjes është një makth i vërtet dhe detyrohen që ta shtyjnë alarmin disa herë. Por studimet tregojnë se ky zakon është i keq për shëndetin. Studiuesit zbuluan se ata që shtynin alarmin kishin një ritëm

You don't have permission to register