AlbanianEnglish
Image Alt

Shëndet

Deri në vitet 1940, transfuzionet e gjakut shpesh nuk kryheshin në mënyrën e duhur, sepse disa nga sistemet kryesore të grupeve të gjakut, si faktori Rhesus, nuk ishin zbuluar ende. Por gjetja e një donatori të përshtatshëm mund të jetë

Kina po përballet me numrin më të lartë të infektimeve me koronavirus që nga prilli, duke ngritur pikëpyetje në lidhje me politikën e saj zero-COVID që ka frustruar qytetarët dhe ka shkaktuar dëme në ekonominë e dytë më të madhe

AstraZeneca ka deklaruar këtë të enjte se kompania ka tejkaluar parashikimet e saj të fitimeve përgjatë tre mujorshit të tretë të vitit. Prodhuesi anglo-suedez i barnave ka mundur të rrisë bilancin e fitimeve nëpërmjet shitjes masive të barnave kryesore të kancerit

Kërpudhat e egra ose të njohura ndryshe si kërpudhat magjike përmbajnë një përbërës të quajtur psilocybin që mund të ndihmojë në trajtimin e depresioni të rëndë shoqëruar me psikoterapi . Ky studim i ri klinik tregoi se pacientët të cilët ishin

Kompania Amerikane “Pfizer” parashikon se shitjet e vaksinës së saj kundë Covid-19 do të pësojnë një rritje me ardhjen e dimrit pasi varianti Omicron mbetet ende një kërcënim. Synimi aktual i kompanisë është një rritje e  shitjeve me 2 miliardë dollarë

Gjatë konferencës së fundit botërore për duhanin dhe shëndetin, ishte afati i fundit që deri në vitin 2040 do të ketë një botë pa duhan. Por ka shtete si Zelanda e Re që duan ta përshpejtojnë këtë proces. Një brez ‘pa

Ata janë një ekip, burrë e grua që qëndrojnë pas një vaksine, më të suksesshmen kundër Covid. Profesorët Ugur Sahin dhe Ozlem Tureci bashkëthemeluan kompaninë gjermane BioNTech në vitin 2008, duke eksploruar teknologjinë e re që përfshin ARN-në (mRNA), për të

Dimri është një kohë jashtëzakonisht e vështirë për të moshuarit, ata me probleme të imunitetit ose të sëmurët kronikë. Ndërsa ftohjet, gripi, sëmundjet e frymëmarrjes dhe së fundmi, Covid-19 ndodhin gjatë gjithë vitit, ato janë më të zakonshme në muajt e

Prindërit në të gjithë botën mundohen të ushqejnë fëmijët e tyre në mënyrë sa më të shëndetshme, megjithatë ka faktorë të tjerë që ndikojnë në gjatësinë e një individi. Këtu bën pjesë aktiviteti fizik, mënyra e ushqyerjes si dhe përkujdesje

Ditët tona janë kryesisht të ngarkuara me aktivitete të përditshme. Rrjedhimisht shpesh ndodh të shmangim një vakt shumë të rëndësishëm të ditës tonë, siç është dreka. Secili vakt është i rëndësishëm, e njëjta gjë është dhe me drekën. Sipas nutricionistëve, dreka

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka lëshuar alarmin global lidhur me katër shurupe për kollën. OBSH paralajmëroi se ato mund të lidhen me vdekjen e 66 fëmijëve në Gambia. Organizata tregon se shurupet ishin të lidhura potencialisht me lëndime akute të veshkave

Për të gjithë ata që i preferojnë së tepërmi çamçakëzat shkenca ka një lajm shumë të mirë. Përtypja e çamçakëzit është një zakon i njohur si për të rriturit ashtu edhe për fëmijët dhe shumica e përdorin atë për frymëmarrje të

Kryeministri Edi Rama ka bërë thirrje nga rrjetet sociale për të gjitha gratë dhe vajzat që të bëjnë mamografinë këtë Tetor-Rozë. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu së bashku me kampionen e atletikës Luiza Gega, përmes një mesazhi, i

Bëj atë që të sjell ty lumturi Kjo është jeta jote dhe vjen vetëm 1 herë, ndaj argëtohu, dhe shijoje në maksimum. Duke bërë gjërat që ju sjellin lumturi, merrni emocione pozitive dhe kjo do t'ju bëjnë të ndiheni shumë mirë. Jeto

Shumë njerëz kur janë të stresuar shkojnë menjëherë drejt ëmbëlsirave. Por në vend të kësaj  më e mirë do të jetë të zgjidhni të dëgjoni muzikë që ju qetëson dhe relakson. Këtë këshillë nuk e themi ne por studiuesit e

Të famshmit janë të detyruar të ndjekin dieta specifike për të qenë gjithmonë në gjendje fizike perfekte për të tërhequr vëmendjen. Kryesisht, vajzat e famshme i përmbahen programeve dhe metodave të respektuara të dietës. Por megjithatë, disa preferojnë vakte specifike

Limoni përveç vitaminave të bollshme dhe shijes freskuese ka edhe një efekt qetësues i cili mund të luftojë pagjumësinë. Është vërtetuar gjerësisht se aroma e limonit është qetësuese, dhe si e tillë mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë dhe të

You don't have permission to register