AlbanianEnglish
Image Alt

Ekonomi

Kreu i kompanisë së këmbimit të kriptovalutave, Binance, ka bërë thirrje për aplikimin e një kuadri më të gjerë rregullator për këtë treg. Changpeng Zhao e bëri këtë thirrje gjatë samitit të G20-ës në Bali, ndërsa tregu i kriptovalutave po vuan

A po shkon Twitter drejt falimentit? Këto janë disa prej titujve kryesor në mediat ndërkombëtare të cilat citojnë burime të ndryshme ku së fundmi përflitet se diçka e tillë është konfirmuar edhe nga vetë Elon Musk. Vetëm pas dy javësh që njeriu

Indeksi i çmimeve të konsumit u rrit më pak se sa pritej në muajin tetor në SHBA. Diçka e tillë ka sjellë shpresa se inflacioni i lartë i cili ka prekur ekonominë amerikane mund të zbehet. Departamenti Amerikan i Punës nëpërmjet vëzhgimit

Raporti i fundit i Bankës Botërore për vendet e Ballkanit Perëndimor paraqet rezultate të zymta për ekonominë. Sipas raportit, nivelet e mirëqenies në Shqipëri do të bien me 4% për shkak të inflacionit të lartë. Ndërsa varfëria do të rritet me 8.4%

Banka e Anglisë ka rritur normat e saj të interesit në nivelet më të larta që nga viti 1989 teksa paralajmëroi se vendi  po përballet me një recesion. Norma e interesit u rrit nga 2.25% në 3%  dhe për pasojë ekonomika

Prodhuesi gjerman i makinave BMW raportoi fitime mbi pritshmëritë e kompanisë në tre mujorin e  tretë të vitit si pasojë e rritjes së çmimit të makinave. Megjithatë muajt e ardhshëm mbeten një sfidë në tregun e shitjeve për shkakt të rritjes

Bordi i Transparencës njofton për ulje të çmimit të shitjes së naftës me katër lekë për litër. Me 4 lekë u vendos kësaj herë shtenjtohet benzina, teksa gazi ka mbetur në po të njëjtin nivel tregtimi. Ministria e Financave dhe Ekonomisë njofton

Ferrari pret që të rrisë shitjet e tij duke tejkaluar edhe parashikimet për fitimet e këtij viti në mbi 1.71 miliardë dollarë.   Marka italiane ka deklaruar se pothuajse të gjitha modelet e kësaj makine janë shitur. Fuqizimi i dollarit ka sjellë rritje

Greqia planifikon të marrë hua  deri në 8 miliardë euro nga tregjet e bonove në vitin 2023 sipas Agjensisë së lajmeve Reuters e cila citon si burim të informacionit zyrtarë të qeverisë atje. Plani i Athinës mbetet që të kryej investime

Inflacioni në Eurozonë ka shënuar një tjetër rritje të ndjeshme përgjat majit tetor duke tejkaluar pritshmëritë e ekspertëve të ekonomisë.   Sipas Eurostat inflacioni u rrit në 10.7% nga 9.9% që ishte një muaj më parë . Këto shifra kanë ngjallur frikën e

Coca-Cola i është bashkuar rivalit PepsiCo në rritjen e parashikimeve vjetore. Dy prodhuesit kryesorë kanë përfituar nga kërkesa elastike, pavarësisht rritjeve të shumta të çmimeve për të llogaritur kostot në rritje. Aksionet e Coca-Cola u rritën me afër 1% në tregjet e

Inflacioni duket se po ul konsumin e birrës dhe alkoolit në disa vende të Evropës. Këtë tregues e ka vënë në dukje së fundmi kompania Heineken, që është një prej prodhuesve më të mëdhenj të birrës në botë. Kompania holandeze tha këtë

61 bashkitë e vendit do të marrin nga buxheti i shtetit për vitin 2023 31.5 miliardë lekë, apo rreth 270 milionë euro  para zgjedhjeve. Në raport me buxhetin e vitit të shkuar fondet e pushtetit vendor rriten me gati 4.2 miliardë

Kompania e drithërave, kafesë dhe çokollatave Nestle duket se nuk po vuan nga efektet e inflacionit, përkundrazi. Gjiganti zviceran raportoi këtë javë rritjen më të madhe të të ardhurave në 14 vitet e fundit. Sipas raportimeve për nëntë muaj e vitit 2022

Eksportet shqiptare u rritën me gati 28% më shumë gjatë 9-mujorit, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të shkuar. Sipas të dhënave të Institutit të Statistikave përgjatë periudhës janar-shtator u eksportuan 366 miliardë lekë mallra ‘Made in Albania’, 100 miliardë

Paketa e re fiskale qëllim kryesor ka uljen e informalitetit. Në kushtet e krizës së çmimeve, dëmet që bëhen nga lëshimi i faturave pa TVSH është edhe më i lartë në buxhetin e shtetit. Kështu gjobat për bizneset e mëdha arrijnë deri

PepsiCo, gjigandi i pijeve të gazuara raportoi të ardhura për tremujorin e tretë që mundi pritshmëritë e analistëve ndërkohë që rriti çmimet përsëri për të luftuar inflacionin në rritje. Rritja e fitimeve nga PepsiCo, kompania e parë e madhe që publikoi

You don't have permission to register