AlbanianEnglish
Image Alt

Editoriale

Feja islame ndahet në dy degë të mëdha, synitët dhe shiitët. Ndarja ka zanafillë ndasitë në caktimin e prijësit fetar pas vdekjes së Profetit Muhamed në vitin 632. Synitët mbështetën Ebu Bekrin (Abu Bakr), i cili ishte vjehrri i Muhamedit, ndërsa

Lojërat Olimpike datojnë që në shekullin e VIII-të para Lindjes së Krishtit. Dedikuar perëndisë greke, Zeusit, Lojërat u zhvilluan në rrethinat e Olimpias në rajonin e Peloponezit çdo katër vite. Lojërat përfshinin mundjen, boksin, format në pararojë të arteve marciale, njohur

Me 1.4 miliardë banorë, Kina është shteti me popullsinë më të madhe në botë. Ajo është gjithashtu ndër shtetet me sipërfaqen më të madhe të territorit, pasi shtrihet në 9.6 milionë kilometra katrorë. Saktësisht është shteti i katërt më i madh

Ukraina është një shtet i ri, por me histori të lashtë dhe të pasur. Shpërbërja e Bashkimit Sovjetik në vitin 1991 i dha pavarësinë Ukrainës duke i dhënë fund pothuajse një shekulli kontroll nga Moska. Mirëpo që në fillim të pavarësisë

Çfarë ndryshimi bëjnë disa javë. Vetëm muajin e kaluar India po kundërshtonte Perëndimin për marrëdhëniet e saj me Rusinë. Jo vetëm që vendi i Azisë Jugore refuzoi të dënonte sulmin brutal të Moskës ndaj Ukrainës, por blerjet e saj të naftës

Franca po voton në balotazhin e zgjedhjeve presidenciale në një garë midis presidentit aktual Emmanuel Macron dhe politikanes së ekstremit të djathtë Marine Le Pen. Macron, presidenti në detyrë, është kundër zonjës Le Pen, udhëheqëse e partisë Rassemblement National, dhe të

Ata kanë duruar beteja intensive, sulme brutale ajrore dhe humbje të paimagjinueshme, por këtë fundjavë shumë ukrainas do të përpiqen të festojnë një nga festat e tyre më të rëndësishme të vitit: Pashkët ortodokse. Tradicionalisht një kohë reflektimi dhe rilindjeje, kjo

Pasojat e luftës mund të jenë vrastare edhe shumë vite pas përfundimit të një konflikti, kjo për shkak të minave dhe bombave të pashpërthyera. Këto bomba mbeten nëntokë dhe një ditë të caktuar, për shkak punimesh, apo lëvizjeje të tokës ato

Për të fituar një ndeshje futbolli, nuk mjaftojnë 11 lojtarë të zotë. Në fushë duhet edhe një taktikë e mirë e aftë për të nxjerrë në pah shpirtin e skuadrës. Në këtë pikë ka shumë varietete. Skema 4-3-3 konsiderohet si një skemë

I vendosur në një pozicion strategjik në lindje të Mesdheut, ishulli i Qipros u nda në dy shtete në vitin 1974. Turqia pushtoi verilindjen duke pretenduar mbrojtjen e minoritetit turk pas grushtit ushtarak të shtetit nga Greqia. Menjëherë rreth 200 mijë persona

Nigeria është shteti me popullsinë më të madhe në Afrikë dhe fuqia më e lartë ekonomike e kontinentit. Me një popullsi mbi 200 milionë banorë, Nigeria shtrihet në rreth 1 milionë kilometra katrorë buzë Gjirit të Guinesë. Funksionon si shtet federativ

Shtatëdhjetë milionë ushtarë, 15 milionë prej të cilëve vdiqën në fushë-betejë, 20 milionë u plagosën, ndërsa 4 perandori u përmbysën, perandoria ruse, austro-hungareze, gjermane dhe otomane. Ky ishte bilanci i Luftës së Parë Botërore, njohur në histori edhe si “Lufta

Kurdët janë një popullsi etnike e shpërndarë në një territor të gjerë prej rreth 500 mijë kilometrash katrorë në Iran, Irak, Siri dhe Turqi. Popullsia e tyre përllogaritet të jetë mes 25 deri në 35 milionë e shpërndarë me dendësi të

Kush janë oligarkët? Ata janë dhjetëra rusë shumë të pasur që planifikuan dhe mashtruan rrugën e tyre për të kontrolluar industritë më fitimprurëse të Rusisë. Termi "oligark" u krijua nga Aristoteli, por u bë i njohur në vitet 1990, kur një

Kriza e shkaktuar nga rritja e çmimeve ka shkaqe dhe pasoja të ndryshme nga krizat e zakonshme ekonomike me të cilat jemi mësuar. Fokusi i protestave dhe qeverisë për të “kontrolluar çmimet” apo për të krijuar “lehtësime fiskale” nuk janë

Teksa mbyllej dita e parë e sulmit rus ndaj Ukrainës, një grup qytetarësh shqiptarë vendosën të protestonin përpara Ambasadës së Rusisë në Tiranë. Kuptohet se veprimi ishte simbolik. Gjasat që Shqipëria të ndikojë në këtë konflikt janë zero. Në të

Zgjedhjet vendore të 30 qershorit 2019 u zhvilluan pa opozitën. Ajo e bojkotoi procesin me protesta “për zgjedhje të lira e të ndershme”, aksion politik që me kalimin e kohës u venit. Më parë, në shkurt 2019, PD dhe LSI braktisën

You don't have permission to register