AlbanianEnglish
Image Alt

Personazh

Artisti i vlerësuar me dhjetëra çmime ndërkombëtare, Agim Sulaj, thotë se shqiptarët kanë një energji të pakrahasueshme me vendet e tjera. Pikërisht kjo energji është arsyeja që e ka bërë të mendojë rikthimin në atdhe. Në një intervistë për Tibo News

Kuzhinieri i njohur Ismet Shehu ka rrëfyer në një intervistë për Daily Mail se i ka shërbyer drekën Mbretëreshës së ndjerë Elizabeth II dhe Dukës së Edinburgut. Vite më parë ai udhëtoi me kamion drejt Britanisë, pasi kaloi nëpër disa vende

Diogjen Kolici, 24 vjeçari i cili aktualisht vazhdon studimet master për arkitekturë duket sikur e ka zgjedhur rrugën që do e shoqërojë për një kohë shumë të gjatë, një rrugë e cila ka pasur iniciativa serioze, lokale e kombëtare që

Majlinda Dada është e njohur për shumë nga ata që adhurojnë muzikën dhe ata që i këndojnë dashurisë. Për festat e Nëntorit dhe Vitit të Ri, ajo është e angazhuar me koncerte, në çdo vend ku shqiptarët e diaspora bëhet

Merita Isufi është një nga emigrantët e shumtë shqiptarë që vendosën të emigrojnë në Mbretërinë e Bashkuar pas ndryshimit të sistemit politik në Shqipëri dhe luftës së Kosovës në vitet e 90-ta. Ajo vendosi ta vazhdojë rrugëtimin në mësimdhënie dhe të

E lindur në qytetin e Prizrenit, Anda Gjini është flautistja nga Kosova e cila ka arritur të shkelë skenat gjermane dhe të mrekullojë publikun me meloditë e shumë veprave botërore. Aktualisht Anda punon si pedagoge dhe flautiste në Karlsruhe, Gjermani. Gjini

Besoj edhe ju e keni vënë re se çdo postim në Instagram mban një fotografi tashmë, Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi. Ikonat e futbollit për herë të parë, janë shfaqur në një reklamë të përbashkët për një bashkëpunim me Louis

Michelle Obama, ish-zonja e parë e SHBA-ve, ka promovuar librin e saj të ri të titulluar “The Light We Carry: Overcoming in Uncertain Times”. Këtë prezantim e bëri me ish-prezantuesen, Ellen DeGeneres dhe me të u shpreh se gjatë qëndrimit të

Ndërkohë që Krishtlindjeve u duhet më më shumë se një muaj kohë për të ardhur, filmi i parë i kësaj atmosfere festive është shfaqur, ku aktorja Lindsay Lohan është në rolin kryesor. “Falling for Christmas” ka të bëjë me bëjë

Ai është i kudogjendur dhe i përfolur për trajnimet e tij motivuese që ka sjellë në Shqipëri. Pavarësisht komenteve dhe kritikave Ermal Mamaqi duket se nuk dëshiron të ndalet dhe kësaj here jashtë skenës e takojmë edhe në Panairin e Librit. https://www.youtube.com/watch?v=CQ8s2UEv7Co “Në

Autori dhe përkthyesi i njohur irlandez Frank O'Connor prezantohet për herë të parë me lexuesin shqiptar nëpërmjet veprës "Kompleksi im i Edipit dhe rrëfenja të tjera", ku stafetën e kësaj njohje e mban përkthyesi Sokol Çunga. https://www.youtube.com/watch?v=Nc8Xi8N67D4 Kemi një përmbledhje prej 30

Bledi Shishmani (kompozitor-pianoforte) i njohur si pjestar dhe themelues i grupit Akullthyesit,  një ndër grupet e krijuara në Elbasan në vitin 1989. Bledi Shishmani kishte eksperiencë dhe të mëparshme në skenën e muzikës, në vitet 1987-88 prezantohet si kompozitor ne

Rrugëtimi i Kristian Sevdarit në Norvegji nisi disa vite më parë si student për të vazhduar më vonë si kërkues shkencor. Rastësisht ai do të njihej me një grup kërkimor shkencor mbi energjitë e rinovueshme për të punuar temën e

Deklarata e ministres së brendshme britanike, Suella Braverman ka shkaktuar debat dhe retorika të shumta, në Shqipëri dhe në parlamentin britanik. Ndalur tek çështja e emigrantëve, ministrja Braverman iu referua shqiptarëve që largohen me gomone, duke përdorur termin kriminelë dhe pjesë

Pas një beteje me kancerin, aktori i famshëm Kevin Conroy, i njohur për zërin e Batman, ka vdekur në moshën 66-vjeçare. Zëri i thellë dhe i ashpër i Batman-it nga Conroy-t u vlerësua gjerësisht nga kritikët dhe fansat e librave komikë. Conroy

Në të gjithë botën të shumtë janë ata persona të cilët luftojnë për të qenë drug free. Nisur nga historia e saj, Eni Dyrmo vendosi të bashkoj në një program, i cili i vjen në ndihmë të gjithë personave konsumues

Ermir Lushnjari ka emigruar që në moshën 15 vjeçare në Itali. Në profesion jurist aktualisht ai punon si këshilltar ligjor për emigracionin në Verbania, Itali. Por si nisi rrugëtimi i tij dhe ideja e krijimit të një aplikacioni për të

You don't have permission to register