Image Alt

Personazh

Pas gjashtë edicioneve të suksesshme LIBURNETIK ka filluar edicionin e VII-të të Kampionatit Kombëtar të Debatit, Re-Debate, duke dëshmuar tashmë traditën e konsoliduar të programeve me në fokus zhvillimin e mendimit kritik dhe kultivimin e kulturës së debatit tek të

Pavarësisht mbështetjes nga investitorë si Microsoft, bordi i OpenAI vendosi të shkarkojë ish-CEO Sam Altman dhe ish-presidentin dhe bashkëthemeluesin, Greg Brockman. Pas këtij incidenti tronditës, punonjësit e pranishëm të OpenAI  nisën me një lumë kritikash për largimin e Altman. Mira Murati,

Aktori amerikan Matthew Perry, i njohur më së miri për rolin e Chandler Bing-ut në filmin hit të viteve '90, Friends, ka vdekur në moshën 54-vjeçare. Aktori u gjet i pajetë në shtëpinë e tij në Los Anxhelos, kanë treguar burime

Marjana Koçeku la Italinë për të investuar në agroturizëm pranë Drinit në Shqipëri. Ajo ishte e ftuara në podcastin e kryeministrit Edi Rama, “Flasim”. Marjana rrëfeu se ka qenë studente ekselente e Shkencave Politike dhe Marrëdhënie Ndërkombëtare, ndërsa rrëfeuse çfarë e

Ka ndërruar jetë në moshën 83-vjeçare Profesor Doktor, Ahmet Kamberi. Ai është një prej emrave më të njohur të kardiologjisë shqiptare, ndërsa ka mbajtur edhe postin e ministrit të Shëndetësisë në fillim të viteve ’90. Kamberi mësohet se prej kohësh

Afrim Bunjaku është polici i cili humbi jetën në krye të detyrës më 24 shtator gjatë një sulmi nga disa terroristë serbë të mirëtrajnuar. Shoqata amerikano-shqiptare e forcave të zbatimit të Ligjit ka ndërmarrë një nismë në nder të Bunjakut.

Lloyd Blankfein ka lindur në Bronx. Gjatë fillimit të karrierës së tij, asgjë dhe askush mund ta parashikonte që ky njeri do të bëhej një ditë bankieri më i fuqishëm në botë dhe do të konsiderohej më i rëndësishmi në

Një gazetar e pyeti dikur Nënë Terezën pse ajo dhe motrat e saj shpenzuan kaq shumë kohë në lutje. Nëse do të luteshin më pak, sugjeroi ai, do të kishin më shumë kohë për të punuar për të varfërit, të

Operacionet për ndryshimin e gjatësisë tashmë janë realitet. Daniel Farbod, 27 vjeç, nga Toronto, Kanada, ka qenë i vetëdijshëm për shtatin e tij  1.70 cm që kur ai ndaloi së zgjaturi në moshën 14 vjeçare, kështu që u nis për procedurën

I ulur në kopshtin e rezidencës së tij në Londër, Simon Cowell duket i qetë, por ajo që ka kaluar nuk ishte e lehtë.  Në fakt, ajo që ne shohim para syve tanë është një Simon krejtësisht i ndryshëm. Një

Ish- kryeministri shqiptar është sëmurë. Fatos Nano aktualisht 70 vjeç ndodhet në gjendje jo të mirë shëndetësore. Mediat vendase bëjnë me dije se ish kryeministri është i shtruar prej një jave në një spital privat në kryeqytet. Mësohet se ai është

Nëntë persona të tjerë ishin në avion së bashku me shefin e Wagner, Yevgeny Prigozhin kur ai u rrëzua, sipas detajeve të fluturimit të lëshuara nga autoritetet ruse të aviacionit. Ata përfshijnë Dmitry Utkin, i cili besohet se i ka dhënë

Shrek, personazhi popullor i animuar, që të gjithë e njohim dhe e duam, ka një ngjashmëri të jashtëzakonshme me një person të jetës reale, i njohur si French Angel, ose Engjëlli francez. Megjithatë diçka shumë tragjike i ndodhi atij, gjë

Michael Phelps ka lënë gjurmë të pashlyeshme në botën e notit. Me 28 medalje në katër edicionet e Lojërave Olimpike dhe pas suksesit spektakolar në Kinë, dieta e Michael Phelps u bë subjekt i një interesi të jashtëzakonshëm. Ai mban

Supozohej të ishte dita më e lumtur dhe më e bukur për të por Israa Seblani mban mend nga dasma dhe fustani i nusërisë vetëm një shpërthim të frikshëm. Është pikërisht nusja e famshme në Bejrut e cila shfaqet me

Asgjë nuk vendoset para shëndetit, as paraja, as fama, as udhëtimet dhe as stili i jetesës. Një shembull më i freskët se kurrë dhe një mësim i mirë në një kohë kur kemi harruar shumë duke qëndruar para ekraneve të vegjël,

Mbrëmja e nesërme pritet të jetë ndryshe për të gjithë qytetarët, e sidomos ata të Tiranës. Dhe kjo kuptohet më mirë nëse kalon nga Sheshi Skënderbej. 19 kamionë të ardhur nga Turqia, Italia dhe Holanda po punojnë me ritme të shpejta